Anne Hikayeleri-Didar Üstün

Başlığımız “Anne Hikayeleri” o da bir anne..

ve o da aslında tam da bizim yaptığımız gibi anneleri dinleyen uzmanlarla bebek ve çocuk gelişimize dair programlar yapan sunucu ve radyocu..

biz kendisini babyjoyda yorığı “Sosyal Medya Anneleri” programı ile tanıdık..

sosyal medyada yaptığı paylaşımlar hep bizde merak uyandırdı..

Ve Didar Üstün’e bu sefer de mikrofonun diğer tarafında olmasını teklif ettik.

Tüm içtenliği ile kabul etti ve bu sefer biz sorduk o cevapladı 🙂

Mini röportajımız ile sizi başbaşa bırakıyoruz🙏🏻

 

 

◦ Öncelikle röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Uzun yıllardır çeşitli programlarda birçok konuk ağırladınız. Bu nedenle herkes ismen biliyor sizi.Peki sizi yakından tanımak istesek 🙂 biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben teşekkür ederim☺️ Ailem Makedonyadan Türkiye ye yerleşmiş ve bizim hikayemiz de böyle başlamıştır..Aslında mesleğim Peyzaj Mimarı ama staj dışında alanımda hiç çalışmadım. Mesleğime, özel bir kanalda magazin programının telefon görüşmelerini yaparak başladım.. (çok eğlendiğim bir dönemdi) Daha sonra Trt1 de Zirvedekiler Programının Yönetmen yardımcılığı ve Aktüel Röportajlarını yaptım. Trt Belgeselde bir çok belgesel ve Trt Okul da Çoçuklarımıza Tarihimizi anlatmak amacıyla yola çıktığımız bir dizi yaptık. 


◦ Programlarınız genellikle sağlık,kadın,annelik ve bebek üzerine bu alanı tercih etmenizin bir nedeni varmı ?

Sarah’ı Doğum yaptıktan sonra bir dönem çalışmadım. Daha sonra Karnaval Radyo dan teklif geldi. Annelik üzerine bir program yapalım diye☺️.. Ve “Sosyal Medya Anneleri” programına başladım. Sarah bu alana yönelmemdeki en büyük neden. Tabi o kadar farklı noktalara gittik ki.. Doktorlar, bir çok alanda bulunan eğitmenler programıma katılmak istedi. Anne olmanın etkisiyle de kendimde merak ettiğim noktaları konu alıyorum ve bir çok anneye ulaşmak onların sesi olmak Harika bir duygu✌️ Ve ayni zaman da Woman TV de “Bebeğimi Büyütürken” programını sunuyorum. 

◦ Annelik demişken bu sefer biz size soralım 🙂 Nasıl bir duygu annelik ? Sarah ile çok eğlenceli paylaşımlar yapıyorsunuz severek takip ediyoruz.

Çok teşekkür ederim öncelikle. Her zaman söylüyorum “Annelik Kafası” denen bir gerçek varmış diye.. Muhteşem bir duygu annelik çok eğleniyoruz, bir hamur var elimde ona şekil verip onun pişmesine ve içinde barındırdığı lezzetleri ortaya çıkarmasına yardımcı olmaya çalışıyorum 😍

◦ Hamilelik-Doğum-Lohusalık süreçleriniz nasıldı? En zorlandığınız ve “keşke” leriniz var mı?

Sarah planlanan bir bebek değildi.. Sürpriz hatta bana büyük bir şok olmuştu.. Öğrendiğimde iki ayı bitmişti. Zor bir dönem geçirdik.. Hamileliğimin sonuna kadar mide bulantısı yaşayan bir anne oldum. Ve lousa sendromu denen kavramı sonuna kadar yaşadım🤦‍♀️ 40 gün öpmedim Sarah’ı işte bu en büyük Keşkem benim. 

◦ Teknoloji nin son derece revaçta olduğunu bir dönemdeyiz. Ve “Sosyal Medya Anneleri” programınız çok seviliyor. Bizler de sayeniz hiç tanımadığımız kişilerin annelik tecrübelerinden faydalanıyoruz. Annelik uçsuz bucaksız. Bu programın size ve anneliğinize katkıları oldu mu ?

Anneliğime o kadar büyük katkısı oldu ki.. Öncelikle Yanlış yaptığım hareketlerimi öğrendim. Kafamda soru işaretleri olan  konularla ilgili uzman konukları programıma davet ediyorum. Aslında konuları belirlerken kendimden yola çıkıyorum. Ben bu konuda ne yapardım diye düşünürken.. Bir çok anneninde merakını ve soru işaretlerini de gidermiş oluyorum.. O kadar güzel dostluklar kurdum ki Programlarım sayesinde işte bu benim için en önemlisi 🙏

◦ Birçok farklı anne ile iç içe bir yaşamızın var mesleğiniz gereği ve herkesin çocul yetiştirme tarzı da farklı haliyle, sizin anneliğe dair spesifik bir yaklaşımınız ve örnek aldığınız biri var mı?

Benim için en büyük örnek Annem.. En önemli konu kızımın Duygusal Zekasının gelişmiş olması.. Bence bunun en nokta yolu da hayvanlar ile büyümesi.. Sarahın iki tane Kedisi var. En iyi oyun arkadası Mars ve Mişento. Onlar ile oyun kuruyor, gün içinde yaptıklarını eve gelir gelmez kedilerine anlatıyor☺️.. Onları izlemek ve dışarıdaki davranışlarının da bununla bağlantısını izlemek muhteşem birşey. Ve tabiki mahalle kültürü ile büyümesi. Moda da yaşıyoruz. Ve hala bakkaldan alışveriş yapıp onlarla sohbet ediyoruz. Herkese Günaydın demeyi, Selam vermeyi öğrendi.. Bunlar benim için olmazsa olmaz☺️ 

◦ Ve son olarak klasik sorumuzu size de soralım. Kızınız “Sarah” ın isminin bir hikayesi var mı ? Nasıl karar verdiniz isme ?

Hamileliğimin son dönemleri bir haber okudum. Arap Petrol Kralı kızı Sarah’ı Çırağan Saray’ında evlendirdi diye. Eşimde akaryakıt işi yapıyor.. Ve dedim ki işte bu, benim kızımda Sarah olmalı. İsmin fonetiği kulağıma çok hoş geldi. Sonra değerli bir arkadaşıma  Sarah’ın isim analizini yaptırdım ve mükemmel budur dedi. Ve karar verdik. Benim ki de böyle bir “Annelik Kafası” 💜

 

Ve herkesin huzurunda röportaj talebimizi ger çevirmeyip bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.