Anne Hikayeleri – Güler Işık (gulcejoy)

Herkese merhaba,
Anne Hikayeleri köşemizde bu hafta enerjisi son derece yüksek,eğlenceli bir o kadar da eğitici bir ismi ağırladık. “Güler Işık”  instagramda onu gulcejoy olarak tanıyabilirsiniz.
“okul öncesi öğretmeni” olan Güler hanım kızı Gülce ile instagramda takip ettiğimiz favori isimlerden. İsminden de anlaşıldığı üzere hayatları “oyun” üzerine.
Gülce ile oyun oynamak oyun oynatarak öğretmek, instagramda öneriler vermek,aktivite paylaşımları şu dönem pek aktif olmasa da youtube kanalı ile karşımızda.
Kendisiyle mini ama çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
Ve şimdi röportajımızla sizi başbaşa bırakıyoruz..

Merhaba, öncelikle sizi tanıyalım?

1982 Mersin doğumluyum. Marmara üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliğinde okurken Erasmus la 1 sene Belçika ya gidip yine okul öncesi alanında eğitim aldım. Oradaki okulları gördükten sonra çocukların özgür ortamlarda, yaparak yaşayarak öğrenmesi gerektiğini mesleki ilke edindim. Bu benim Türkiye nin sayılı okullarında çalışmama vesile oldu. Çünkü her zaman çocuklara karşı sevgi dolu. sabırlı ve çalışkan bir öğretmendim. İş hayatım süresince alanımda bir çok eğitim aldım. Aynı zamanda Eğitim yönetimi ve denetimi yüksek lisans yaptım. Kızıma 32 haftalık hamileyken işimden ayrıldım ancak İnsanın her zaman öğrenmeye devam ettiği bilinci beni kızım doğduktan sonra da bırakmadı. Onunla birlikte de onlarca eğitime katıldım. İşte bunların hepsini de insanlarla paylaşmak, faydalı olabilmek adına Instagram da ve Youtube dayım.

Gülce,instagram,youtube sorarken yoruldum. sahi hepsine nasıl yetişiyorsunuz ? Fotoğraflardan aslında enerjiniz öyle yansıyor ki tabi birde size soralım dedik.

Dediğim gibi ben enerjimi öğrenme, keşfetme isteğimden alıyorum. Zaten Gülce yi yakından görseniz bu enerjinin de ona geçtiğini anlarsınız. ( tabi bu beni baya yoruyor ) . İkimiz de meraklı, araştıran  ve sorgulayan bireyleriz. Birlikte de iyi bir takım olduk. Enerjimiz birbirimize bu yoğunlukta güç veriyor.

Hamileliğiniz nasıldı? Hamilelikten sonra neler değişti hayatınızda? Hamile okuyucularımıza mutlaka bunu yapın diyeceğiniz birşey var mı?

 Hamileliğim harika geçti .Çok aktiftim. Rimelimi sürmeyi , saçımı kestirmeyi, kuaföre gitmeyi, takılarımı takmayı asla ihmal etmedim. Çünkü benin için hamilelik bir hastalık değil yaşadığım bir değişiklikti.  Hamile arkadaşlarıma da bunu tavsiye ediyorum. Hasta gibi hissetmesinler kendilerini , hayata karışsınlar…

Doğumunuzu Kanada’da gerçekleştirdiniz. Tercih nedeniniz neydi ? Memnun kaldınız mı? Doğumunuz nasıldı ? Doğum’u 3 kelime ile tarif etmenizi istesek?

Kanada yı seçmemin nedeni kızımın Dünya vatandaşı olmasını istememdi. Bunu yaparken de ırkçılığın olmadığı özgür bir ülke olsun istedim. Türkiye de dünya vatandaşı olmak zor çünkü gezmek için bile vize işlemleri sizi yıldırıyor.
Türk hekimlerini asla hiç bir şeye değişmem ancak buradaki doktorum Sevgili Dr. Ümit Kaya bana desteğini oradayken de verdi.
Sezaryen ile doğum yaptım. ve hiç pişman değilim. Çünkü her zaman kızım nasıl isterse öyle gelsin dedim. İşte bu yüzden bunları düşünmek yerine onunla kavuşma anımın tadını çıkardım.
Bu yüzden doğum 3 kellime ile benim için Aşk, Kavuşma, Sonsuzluk…

Lisa Gülce. İsminin hikayesini dinlemek isteriz.

Güler ve Cenk karışımı GÜLce … Aynı zamanda ilk öğrencimin adı. O zamandan beri aklımdaydı. Öğretmenlerin en zorlandığı kısımdır isim seçmek. Çünkü isimler karakteri etkiliyor. Ve Gülce adlı öğrencim de bu ismi seçmem de etkilidir. Lisa ya gelince söylemesi ve İngilizce telaffuzu kolay olsun istedik. Zaten Gülce ve Işık isimleri İngilizce de zorluk çıkaracaktı:)Lisa yı da severek seçtim.

Okul öncesi öğretmenliği okumuş olmanızın anneliğinize katkısı illa ki olmuştur. Gülce ile yaptığınız aktiviteleri yakından takip ediyoruz.okuyucularımıza “çocukla evde vakit geçirmek” e dair birer öneri vermek isteseniz ne derdiniz?

 Aslında çok büyük etkisi olmadı çünkü ben onun öğretmeni değilim. İlk başlarda Gülce ye öğretmeye çalıştım ve baktım aramızdaki ilişki bozulacak bıraktım. Gülce ile evde vakit geçirirken tek kriterim ‘Eğlenmek’ .. Ve onu günlük işlerime dahil etmek.

Annelik bildiğin herşeyi unutmak, yeniden öğrenmek.. Gülce nin hayatınıza kattıkları anne olmadan önce ve sonrasını kıyaslamanızı istesek neler değişti hayatınızda ? Okuyucularımıza bu noktada verebileceğiniz bir öneriniz var mı?

Anne olmadan önce bu kadar güçlü değildim. Gülce beni güçlendirdi. Artık onu ve ailemi korurken daha güçlüyüm. Bir de ben asla bunu yapmam demeyin çünkü böyle dediğiniz her şeyi yapıyorsunuz. Sadece bunları da şefkatle kabul edebilmeyi öğrenin. Bu hem size hem de bebeğinize huzur getirecek. Ayrıca beni takip etmeye devam edin. (heheheh)

Tekrar herkesin huzurunda vakit ayırıp röportaj talebimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz.
Bir sonra ki anne hikayemizde görüşmek üzere,
sevgiler