Anne Hikayeleri – Zeynep Benhisavi Çelik


-Öncelikle sizi tanıyalım

Aralık 1987 İstanbul doğumluyum. Ted İstanbul Koleji’nin ardından Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü bitirdim. 2009 yılından bu yana restoranlara danışmanlık, işletme, catering hizmeti verdim. Bu senenin başında ilk kitabım Mamaera çıktı,şimdi ikincisini yazıyorum


-‘Mamaera’ çok keyifli, hem de sağlıklı tariflerle dolu. Peki siz tariflerinizi bir kitaba dökmeye nasıl karar verdiniz? Biraz bahsedebilir misiniz ?

Ek gıdaya geçiş sürecimde içime sinen bana yol gösterebilecek bir kaynakla karşılaşmadım. Yabancı kaynaklardan faydalandım. Hem bir şey üretmiş olurum hem de başka annelere faydası olur düşüncesiyle mesleğimi avantaj olarak kullanıp kitabı yazdım.

-Bebek/Çocuklara yeni tarifler üretirken en çok nelere dikkat ediyorsunuz?

Benim için hazırladığım tarifin sağlıklı ve besleyici olması çok önemli. Bir çocuğa sırf kilo aldırsın diye besleyici niteliği olmayan tarifleri hazırlamaya çok karşıyım. Kızıma yedirmeyeceğim hiçbirşeyi tariflerde kullanmıyorum.

-“Benim Çocuğum Yemek Yemiyor!” Diyen Annelere önerebileceğiniz fikirler var mı ?

Zorlamamak, alternatif üretmek. Sevmediği yiyecekleri daha sevebilecekleri formlara sokmak en rahatlatıcı çözüm

 

-Tarifler, videolar ve Bebekle Seyahat paylaşımlarınızın olduğu bir gezi paylaşımlarınız da var. Bebek ile yurtdışında en rahat nereye gidilebilir diye sorsak? Gittiğiniz yerler içinde bir öneriniz var mı?

Seyahat etmeyi hep çok sevdim, küçük çocukla gidemezsin diyenlere kulak asmadan canımızın istediği her ülkeye seyahat ediyoruz, şimdi Era da çok seviyor.
Bence Amsterdam çocukla çok rahat.

-Annelik size ne öğretti? Şimdiye kadar annelik ile ilgili aldığınız ve size yol gösteren en iyi tavsiye nedir?

Annelik bence sabır demek, normalde olduğumdan daha sabırlı olmayı öğrendim.
Çocuğu olanlardan aldığım en mantıklı tavsiye;
‘Büyük konuşma’

ERA isminin bir hikayesi var mı ?

Hayat boyu taşınan isimlerin üzerimizde etkisi olduğunu düşünüyorum. Era ‘çağ’ demek. Anlamı, harfleri, fonetiği, international oluşu çok hoşumuza gitti. Bir de kızım dışında kimseden duymadım hala 😊