Sütlerim Ne Olacak? – Memeden Kesme Döneminde Mastit

Anne olan, olmayan.. Emziren hiç emzirmeyen..
hamilelik ve annelik serüvenimiz boyunca sürekli hayatımıza karışılıyor kabul ama benim açımdan en can sıkıcı konu “memeden kesme” bu kısım tamamen anne ile bebek arasında yaşanan bir durum. Bu yüzden kim ne derse değil ben nası hissedersem öyle yaptım. Çünkü hamileliğim boyunca en çok istediğim ve dua ettiğim hususlardan bir de inşallah sütüm olur ve inşallah bebeğimi emzirebilirimdi.
Doğumdan hemen sonra sütün var mı emiyor mu soruları aylar geçtikçe aaa hala emiyor mu bence kes artık’a dönüşüyor. Yani ne yapsanız yaranamıyorsunuz 🙈
23 ayını doldurmasına 10 gün kala kestim kızımı memeden. Memeden kesme sürecimizi merak edenler okumak için tık tıkkk
Ve bu yazım annelere 🙏🏻
öncelikle memeden kesmeye “gerçek” anlamda kendinizi hazır hissettikten sonra başlayın. Çocuğunuzu en iyi tanıyan sizsiniz hangi yöntemle kesmeye karar verdiyseniz kararlı bir şekilde ilerleyin eminim başaracaksınız.

Memeden kesme sürecinde ben de çok yazı okudum. Nasıl yapsam nasıl olcak gibi merakım hiç bitmedi. Ve araştırdığım gibi de oldu yani Nisa’nın yapacaklarını öngörebildim.
Ancak kendi başıma gelecekleri hiç bilmiyordum.
Emzirmediğiniz için göğsün şişiyor,ateş basıyor ve malesef canınız acıyor🙈
Ve bu konuyla ilgili heryerde yazan şey göğsünüz şişiyor bikaç gün içerisinde sütünüz çekiliyor diye.
Bende öyle olmadı malesef 🙈
Bu süreçte okuduğum öneriler; sıvı alımını azaltmak,göğüse lahana koyup sarmak,göğüse nane koyup sarmak,ılık duş almak ve mecbur olmadıkça süt sağmamak.
3 gün boyunca bunların hepsini yaptım. Ama değişen tek şey göğüsümdeki şişliklerin ve acının giderek artması oldu. Kızımı kucağımı almayı bırak kollarımı hareket ederken bile sızlıyordu.
Ve artık kendi kendime evde çabalamayı bırakıp hastanenin yolunu tuttum.
Doktor muayne ettikten sonra bu şekilde süt geri çekilmez kitleleşmeye başlamış dedi🙈
Ve çözüm olarak ne yaptık?

-Göğüsümdeki sütü tamamen boşaltacak şekilde sağdık.
-Sonrasında sıkıca bandajla sardık.
-Ve doktor süt hormonunu azaltmak için kullanmam için hap verdi.

Sütü sağdıktan sonra çok rahatladım. Ve son sütümü sakladım.Duymuşsunudur belki şimdi anne sütünden kolye yapıyolar 🙂 Nisa’ya hatıra kalması için kolye yaptıracağım 🤗

Hormon hapı yan etkili bir hap kafanıza göre kullanmayın sakın ilacı içtikten sonra biraz sıkıntı çektim ama 1 gün bile sürmedi çok şükür.

Doktorun söylediği gibi bandajı 3 gün sonra cıkarttım tekrar göğsüm şişmedi. Ancak yaklaşık 1 ay boyunca sıktıkça göğsümden süt gelmeye devam etti.

Artık o da gelmiyor.

Evet kızımı memeden kestim evet sütüm de bitti ama emzirmeyi o kadar özlüyorum ki 🙈 bu yüzden benden size tek tavsiye “doyasıya emzirin gitsin! “

Hazal Demir