Anne Gözüyle- Uyku İpuçları

Doğumdan itibaren en çok zorlanılan konu sanırım “uyku“. Doğumdan hemen sonra gelen tebrik telefonlarında “uykusuz geceler başladı mı?” diye sorarlardı. Tabi taze anne ve baba olarak ne demek istediklerini anlamadık.

Hamile iken bende her hamile gibi okudum,araştırdım,izledim. Hiç bir zaman profesyonel bir destek almadım bebeğim için. Çünkü herşeyi kendim yapacaktım. Bu nedenle işten ayrılmış ve kendimi kızıma adamıştım.

Okuduklarım,büyüklerimin söyledikleri,dinlediklerim, izlediklerim vs vs derken bebek ve uyku konusunda kendimce önemli hususları belirledim ve bu şekilde bebeğime bir “düzen” kurmaya karar verdim.

kilit cümle ne diye sorsanız “bebekler rutini sever.”

 

Her gün aynı saatlerde uyutma

Yenidoğan Döneminden itibaren gece uykusuna geçiş için 20.30 u belirledik. Tabi o dönem 2-3 saatte bir emzirmek için uyansa da evet artık uyuyoruz dediğimizde pijamasını giydirip yatırıyorduk. Nisa hiçbir dönem kendi yatağında kendi kendine uykuya dalan bir bebek olmadı. (çok kez denedim uyku danışmanlarının söylediği gibi ağlamasına da müsade ettim.-dayanmak çok zor.- Ancak istemedi.) Bu nedenle çocuğumu tanıyıp (Nisa tamamen kapalı alanlara girmeyi sevmiyor.) 1 yaşına kadar baby shusher veya youtube de bulduğumuz sakinleştirici bir müzik seçmiştik onu dinleyip beraber yatıyoruz ben masal anlatırken Nisa uyuyor. Sonrasında Nisa’yı yatağına yatırıyorum. 1 yaşından sonra uyku vakti gelince evde tüm odaların ışıklarını kapatıp tüm odalara iyi geceler herkese iyi geceler diyip aynı şekilde yatağımıza yatıp masal sonrası uykuya dalma ve sonrasında yatağına yatırma şeklinde uyku rutinimiz devam etti.

 

Gece uykusuna evde geçiyorsa şayet pijamasını giydirme

Pijama da bizim için bir rutin. Belirli bir zaman sonra pijama giyince uyuyacağını anlamaya başlıyor. Bu yüzden uyku öncesi bu alışkanlığı öğretmeniz de sizin yararınıza olacaktır.

Ancak dışardaysak ve Nisa uyuyakalmışsa bunu yapamıyoruz. Hatta üzerinde onu çok rahatsız edecek bir kıyafet yok ise üzerini değiştirip uykusunu bölmemeye çalışıyorum.

 

Gece karanlıkta, gündüz ise aydınlık ortamda uyuyabilmek

Bİr kitapta okumuştum. Bebeğinize gece gündüz kavramınızı öğretmek gece uykusunu daha derin ve deliksiz bir şekilde uyumasına yardımcı olur diye. Bu nedenle doğumdan itibaren Nisa uyuduğunda perde kapatayım ama loş olsun ışık olmasın demedim. Gece gündüz ayrımını bilmesi için aydınlık ortamda uyumayı da öğrettim.

 

Bebek Arabasında Uyuyabilme

Bebek arabasında bölünmeden uyuyabilmek demek anne ve baba için benim açımdan çok önemli. Evet sağlıklı ve doğru olan bebeğin saati gelince kendi evinde kendi yatağında uyuması. Ancak bazen anne baba saati yapmak isteyebilir,tatilde olabilirsiniz işte o zaman bebek arabası hayat kurtarıyor. Burda en büyük teşekkürüm sana Mima Xari hiç yarı yolda bırakmadın beni 🙂 engebeli yollarda kızımı sarsmadın uykusunu bölmedin.

Uyku saatinde dışardaysak veya dışarda olcaksak 1-2 saat öncesinden bebek arabasına koymuyoruz ki bunalmasın diye. Dışarda oyalıyoruz oynuyoruz vs. uyku saati gelince de yine benim kurtarıcım olan Baby Shusher ımızı açıp bebek arabasına Nisa’yı koyduktan 10-15 dk sonra uykuya dalmış oluyor.

Sese alışık olma

Anne olduğum günden bu yana kendimi en çok tebrik ettiğim husus bu sanırım. Doğumdan itibaren şşş çocuk uyuyo sessiz olun tribine hiç girmedim.

Özellikle gündüzleri Nisa uyurken evde yanlızsam bile radyo açtım tv açtım ki ses olsun sese alışık olsun. Yarın öbürgün Nisa büyüdüğünde sorun yaşamayalım diye. İyi ki de bu şekilde alıştırmışım çocuğumu.

Ses duyarlılığı sayesinde düğünlerde davul,zurna,kemeçe sesinde bile uyuyabilen bir kızım var 🙂

 

 

Tabi ben bir uzman değilim. Sadece bir anneyim. Ve bunlar da benim anne gözüyle uyku ipuçlarım.

Profesyonel destek almak ve neler yapmanız gerektiğini öğrenmek isterseniz. Uzman Görüş kategorimizdeki “uyku eğitimi” ile ilgili yazıları okuyabilirsiniz.

 

Sevgiler

Hazal Demir