Anne Sütü Nasıl Saklanmalı?

Çalışan annelerin süt sağması ile ilgili yazımda belirttiğim gibi bu sefer sağılan sütlerimizi nasıl saklamamız gerekli size bundan bahsetmek istiyorum.
Emekle sağdığımız sütlerimizi oda sıcaklığında 19-26 derecede 3 saat, buzdolabından 4 derecenin altında 3 gün, dondurucuda -18 derecede 3 ay saklayabilirsiniz.
Sütlerimizi muhafaza ederken dondurucuda yer kaplamaması için sağdığımız sütü poşete ekledikten sonra havasını alarak kapamak.Böylece yatay bir şekilde üst üstte koyarak,alanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.Hem de çözülürken daha hızlı sürede çözülecektir.
Dondurduğunuz sütünüzü çözdürürken en önemli dikkat etmeniz gereken nokta vaktiniz varsa eğer önceden buzluktan buzdolabına almanız.Eğer vaktiniz yoksa benmari usulü çözülmesini sağlamak!Bebeğinize verirken anne sütü sıcaklığında vermek önemli..Etrafımda sırf bu yüzden anne sütü almaktan vazgeçen bebekler var!Ufak ama önemli bir detay😉 Bir diğer paylaşmak istediğim nokta çözülürken sütün en yararlı yağlı ve tabakalı kısmı poşetin üst tarafında birikmiş oluyor.Biberona eklemeden önce hepsini karıştırmak için dairesel hareketlerle tüm karışımı eşitlemek.

Ben Tuğhan için sağdığım sütlerimi lansinoh süt poşetlerinde muhafaza ettim. Güvenle kullandım! Asla hava almıyor, poşetin ağzını kapadıktan sonra sızdırma yapmıyor! Ev dışında diğer bebeklerin sütleri ile karışmaması için poşetin üstünde yer alan kısma ad soyadınızı yazmayı unutmayın☺️ Tarih, kaç cc olduğu (bizler için en önemlisi 🙈) Ben saat kısmına saat yerine oğluma ufak notlar, o gün kaç cc sağdıysam gülücük/üzgün işareti yazıyordum ☺️ Ben her sağdığım sütü ayrı bir poşete ekliyordum.Böylece o gün az içmek isterse ziyan etmemiş oluyordum.Ama siz isterseniz farklı saatlerde sağdığınız sütlerinizi aynı poşette ekleyebilirsiniz.Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta ısılarının aynı olması.Yeni sağdığınız sütü soğuttuktan sonra diğer süt poşetine eklemeniz.

Lansinoh sitesinde sütlerimizi nasıl saklamamız gerektiği ile ilgili paylaştığı notları bende sizler için aşağıda ekliyorum.

Bol sütlü günler dilerim 🍼
Tuğçe Pulluk

Anne sütü saklarken ne tür kap kullanılmalısınız?
Sağmış olduğunuz anne sütünü buzdolabınızın soğutucu ya da derin dondurucu bölümünde saklamak için:
* Strelize edilmiş, kapağı iyi oturan, dışı sert plastik veya cam kaplar kullanabilirsiniz. Bu kapların üzerine sağım yaptığınız saati ve tarihi yazabilmelisiniz. Çünkü önce sağılmış anne sütü, ilk kullanılmalıdır.
* BPA ve BPS içermeyen, özellikle anne sütü saklamak için tasarlanmış süt saklama poşetleri ya da kaplarında sütünüzü güzenle ve sağlıkla saklayabilirsiniz. (Örneğin; Lansinoh Anne Sütü Saklama Poşetleri gibi)
Sağılmış anne sütü saklama ipuçları:
* Poşetler ya da kaplar ağzına kadar doldurulmamalı. Süt donunca genleşeceği için en az 2.5 cm (yaklaşık içerdeki sıvının 1/8’i) kadar boşluk bırakılmalıdır.
* Saklama poşetinin/kabının üstüne sütün sağılma tarihini ve kaç cc anne sütü saklayacağınızı yazın. Ayrıca bebeğiniz bir kreşe gidiyorsa poşetin üstüne bebeğinizin adını da yazmayı unutmayın.
* Eğer göğsünüzü işyerinde sağıyor ve sütünüzü ortak bir buzdolabında saklıyorsanız, anne sütü saklama poşetinin üzerinde kendi adınızın yazdığına emin olun.
* Donmuş anne sütü dondurucunun ortalarında saklanmalıdır. Çünkü sıcaklığın en stabil olduğu yer dondurucunun ortasıdır. Dondurucunun yan bölümlerinde sıcaklık dalganabilir ve istemediğiniz halde donmuş sütün bir kısmı çözülebilir. Bu durumda sütün tekrar donması sağlıklı değildir.

Kaynak : Lansinoh