Anne Sütüne Elveda Hikayemiz

Daha dün gibi emzirmeye başladığım dönemler, göğüs ucu yaraları , sütüm yetiyor mu derken 2 yaşa 1 ay kala bizim de anne sütüne veda etme zamanımız geldi…

Evet ben de çok düşündüm nasıl kesmeliyiz, ne yapacağız diye… Bizim elveda sürecimiz  düşündüğümden daha kolay geçti. Anne için kararlı olmak en önemlisi bence ve doğru zaman olduğundan emin olmak. Duru memeye çok düşkün olan bebeklerden olduğu için bir anda kesme veya bir şey sürme gibi yöntemlere başvurmadım. 2 ay öncesinden sürece onu konuşarak hazırlamaya çalştım.

-Annecim şimdi içebilirsin ama artık memede süt azalmaya başladı ve yakında bitecek. (Ben bunu söyledikçe tabii ki sinirlenip daha da asılarak emdi:) )

Geceleri emmek için çok sık uyanmaya başlamıştı (önce gece emzirmelerini bitirmek daha doğru) fakat biz geceleri zorlandığımız için önce gündüz emzirmesini kestik. Geceleri için biberona inek sütü/ devam sütü teklif ettim -‘İstersen bunu içebilirsin’ dedim ama biberonu yere atıp yine meme emmek istiyordu.

Gündüzleri meme istediğinde, -‘aa hadi boyama yapalım , hadi bebeğimizi yıkayalım ,kuleleri dizme oyunu oynayalım’ gibi bahanelerle ilgisini dağıttım. Öncesinde günde 1 kez ve  kesmeye son 1 ay kala da gündüz emzirmeleri tamamen bitmişti. Doğal olarak sütüm de de ciddi azalma oldu.

Zorlandığımız kısım geceleriydi. Duru emzikle uykuya dalar ve aralarda uyandığında meme emmek isterdi. O boşluklarda uyandığında -‘Süt bitti artık orada bitanem ‘ dedim -‘ istersen başını koyabilirsin’… 2 gece uyanıp geri  dalamayınca kalkıp oyun oynamayı tercih etti. Birlikte oynadık arada babası kucağına alıp evde gezdirdiğinde uykuya dalıyordu.

1 hafta sonunda daha uzun gece uykusu uyumaya , babasından uyku öncesinde biberonda inek sütü istemeye başladı. Sütü asla benim hazırlamama izin vermiyor ve sadece babasının elinden içiyordu. Arada bana tavır yapar gibi de oldu veya ben öyle hissettim. Bu dönemin en iyi ilacı bol bol sarılmak. Bir de aranızdaki bağın bitmediğini anlamasına yardımcı olmak için ve birlikte yine çok keyifli vakit geçirmek.

Süreç sonrasında emzik kullanım süremiz arttı ben de buna  izin verdim. Emzik bırakma serüvenimizin bu kadar kolay geçmeyeceğini düşünüyorum.

Peki ben ne durumdaydım? Azaltarak kestiğim için sütüm ciddi azalmıştı. Su içmeyi kestim. Süt üretimim tamamen azaldı. 2 gün göğsümde hafif şişlik oldu ılık duş da o duruma çok iyi geliyor.

Süreç herkes için aynı ilerlemeyebiliyor . Hazal ın göğsünde mastit oldu mesela Nisa ‘nın anne sütüne veda hikayesini yazısını okumak için tıklayın. Aynı gün başladıkları anne sütüne aynı gün veda etti Nisa ve Duru 🙂

Vee canım kızım Duru,

Yıllar sonra bu yazıyı okuyacağını umuyorum. Doğar doğmaz seni kucağıma ilk aldığımda göğsümdeydin. Şimdi hala en sevdiğin şey göğsümde uyumak. Öyle minicikken seni izlemek dünyanın en güzel duygusu. Severek emzirdim seni 2 sene boyunca acıktığında emdin, ağladığında , korktuğunda, üzüldüğünde , özlediğinde geldin… Bundan sonra bu duygularla kendin baş edeceksin ve ben hep senin yanında olacağım. Birlikte yaşayacağımız daha çok deneyimler hikayeler olacak…

 

Seni çok seviyorum ve hep seveceğim…

Hilal Dabakoğlu