Bebeklerde Kendini Kusturtma Alışkanlığı

Rayan 8. Ayında yemek yerken yada bogazına birşey takıldığında elini sokup kusmayı keşfetmişti. Önce biz buna çok şaşırdık sonraları emme gibi bununda bir refleks olabileceğini düşündüm, açıkçası çokta üstünde durmadım. 

10 aylık oldugunda; artık istemediği yemek olduğunda yada daha fazla yemek istemediği zaman boğazına elini

takıp kendini kusturmaya çalışmaya başlamıştı.

Zaten hep zor yemek yiyen bir bebek olduğu için ilk önce benim yedirmeyi kesmemi istediğinden böyle yaptığını düşündüm. Kendini öğürtmeye başladıgında yedirmeyi kestim ve bir süre böyle devam ettik. Ama artık tedirgindim çünkü bu durum sıklaşmıştı. Doktorumuzla konuştuğumda bu aylarda olabileceğini, kesinlikle zorlamamam gerektiğini anlattı. Bu durum zaman zaman arttı, bazen azaldı ama 16. Aya kadar devam etti. 

16.ayda Rayan istediği olmayınca, çok ağlayınca da kendini kusturmaya başladı. Muhtemelen bunu ilk denediğinde biz “aaa” diye çok aşırı tepki verdik ve bu ilgisini çekti tekrar yoluna gitti. Yaklaşık 10 gün kızınca, yemek yerken, parkta oynarken, hiçbir sıkıntı olmadığın da da eli hep boğazına giriyordu, oyun haline çevirmişti. Ben çok tedirgindim nasıl tepki vermem gerektiğini artık bilmiyordum çünkü keyfi yerindeykende yapıyordu.

Sonra eşimle 16. Ayın sonlarına doğru birpedegoga gitmeye karar verdik. 

Durumu anlattık oda bize ilk olarak verdiğimiz tepkinin ilgisini çekmiş olabileceğini söyledi. Yemek yemesi için çok çabaladığım ve o konunun benim için hassas olduğunu anladığı için kızdığında yada istediği olmayınca kendini bu yüzden kusturabiliceğini bana böyle tepkisini belli edebiliceğini söyledi. Eşimle çok şaşırmıştık benim küçük bebeğim bunu nasıl keşfedip bide bize ceza veriyordu. Bu hareketi iyice oyuna çevirdiği için heryerde yapmaya başladığını, ilgisini çektiğini söyledi.

Durumu düzeltmek için tepkimizi, yemek düzenini yeniden değiştirmemizi istedi.Bir süre istediği tarzda yemekleri hazırladım ve istediği gibi yemesine hatta yememesine izin verdim. Pis elini özellikle saçlarına sürüyor, yemeği yerlere atıyor, ağzından çıkarıyordu ama biz genede beklediği tepkiyi vermiyorduk. Ama bu başlangıçta durumu toparlamadı. Eli boğazına gitmeye devam etti. Önceleri verdiğim tepkiyi tamamen değiştirdim. Doktorumuz “istiyorsan kusabilirsin Rayan’cım ben yanındayım ama kuralımız belli değişmeyecek beraber temizleriz” gibi onun bunu kullanmasını engelleyecek uyarılar vermemizi istedi. Bizde aynen öyle yaptık. Birkaç kere kustu temizleyip gene devam ettim problem

değilmiş gibi davrandım ve bu durum 20 gün gibi çok kısa sürede tamamen geçti. 

Son olarak bu tip durumlarda bir uzmanla konuşmanın en kestirme ve güvenilir yol olduğunu düşünüyorum. Bebekler büyürken değişik huylar edinebiliyorlar ve biz bazen çok zorlanabiliyoruz. Yardım almak ilerisi içinde en doğrusu.

Umarım tecrübem size de faydalı olur, keyifli okumalar… 😊