Bebeğim Diş mi Çıkarıyor?

Başlığı yazarken bile içim acıyor nedense.yazması kolay ancak yaşaması zor bir süreç bu.
Ancak dışardan bakılınca ay sizinlinin dişi hala çıkmadımı bizimkinin 378238 tane dişi var gibi saçma sapan muhabbetlere de maruz kalabildiğiniz bir dönem bu.
Öncelikle dişi çıkmadı mı bebeğinizin korkmayın ben hiç dişsiz biri görmedim elbet çıkacak 🙂 kaldı ki erken çıkan diş erken dökülür sağlıklı olan geç çıkması diyor doktorlarımız. Ve herşeyden öte genetik dediğimiz bir faktör var burda.
Şimdi bu yazıyı yazıyor olmam biraz ütopik aslında.. Neden çünkü 13 aylık kızımın henüz 4 dişi var zaten 2 tanesi de geçen hafta falan çıktı. Yani ben ay sizin çocuğun hala dişi yok mu kategorisinden geliyorum.
Nisa ilk dişini çıkarttığında 9 aylıktı.

 


Ama tabiki de hikaye önceden başlıyor. 6. ay ek gıda ile tanışma herşey tıpki her annenin yaşadığı gibiydi aslında. Bizim kız yemiyor. Öğürüyor,tükürüyor kısaca istemiyordu. Zar zor yedirebildiğim boğazından geçen her lokma beni mutlu ediyordu.
Dişi çıkarma döneminde yediği tek şey yoğurt oldu kızımın. Her bebekte farklı yaşanan diş çıkarma dönemi zaten pek yemek yemeyi sevmeyen kızım için iştahsızlık belirtisi verdi. Ben yemek yapıyorum Nisa yemiyor ne bulsa ağzına sokuyor ve dişlerini kaşıyordu.
Derken günler haftalar geçti sonucunda minik pirinçleri gördük.Şimdi böyle yazınca pek bir anlam ifade etmese de öyle heyecanlıydı ki 🙂
Üst damaktaki dişleri bi tık daha zor çıktı. Asla salya akıtmadı. Ancak salya akıtmadığı için geniz akıntısı oldu. Bu akıntı da beraberinde öksürük kimi zaman burun akıntısını beraberinde getirdi.Ancak önceki aylarda bronşioit olduğu için hasta olmamalıydı tekrar. Doktorumuzla Nisa sabıkalı diyoruz aramızda 🙂 bu yüzden en ufak bi hastalık belirtisinde doktorun yolunu tutuyoruz. Herseferinde dişe bağlı genizakıntısı ve öksürük.İştahsızlık,geniz akıntısına terleme ve ateşte eklendi. Günde 4-5 kez komple iç badisine kadar üst değiştireceğimiz kadar terliyor kafası sürekli sıcak oluyordu.Öyle ki miniğim yanaklarını sürekli soğuk yerlere yaslıyordu. Geceleri ise doktorumuzunda tavsiyesi üzerine ibufen veya calpol vererek rahatlatıyorduk. Çünkü kimi zaman saat başı bazen yarım saatte bir derken sürekli uyanıyordu.(ilaç uyumasını sağlaması için değil ateş ve damak ağrısını azaltması için)
Birbirini tekrarlayan bu döngü ile üst damaktaki 2 dişi daha çıktı Nisoşun darısı diğer dişlerin başına 🙂
Farklı bir Nisa serüveninde görüşmek üzere..

Hazal Demir