Yenidoğan Sünneti

Erkek çocuğu olan aileler için önemli bir konu olan sünneti,dini inanış ve tercihleri gereği yaptırmak isteyen de var ,istemeyen de..

Ben erkek bebeğimin olacağını öğrendikten sonra, hemen araştırmalara başladım:)Sünnet ileri ki yaşlarda yapıldığında olumsuz sonuçlara neden olabileceği bilindiği için, çoğu doktor artık yenidoğan sünnetini öneriyor. .

Biz babamızla yenidoğan sünnetine karar verdik.Karar verdikten sonra ise hangi doktora yaptırmalıyım soruları:) Etrafımda bir çok kişinin referansı ile işinde oldukça tecrübeli Uzman Cerrah Dr. Metin Kuş Tuğhan’ın sünnetini yaptı. Doktorumuzun rahat olması , anne baba olarak bizim gerginliğimizi de bir nebze almıştı. İşlem sırasında bizde oğlumuzun yanındaydık. Babamız kameraya çekerken , bende oğlumun elini tutuyordum. Bu sefer babamızla rolleri değişmiştim. Hiç beklemediğim bir soğukkanlılık gelmişti. Anne olunca demek ki böyle oluyormuş:)

 

Sünnet sonrasında o bölge özel bir sargı bezle sarıldı. Doktorumuz sargı bezinin kendisinin düşeceğini söyledi. Düştükten sonra doktorun verdiği  bir kremi her bez değiştirmede sürdüm. Eski usul bir kapla/şapkayla kapatmadık:) Özel  iplik kullanıldığı için dikiş aldırma da olmadı.1 hafta sonra tamamen  iyileşmişti diyebilirim..

 

Çocukluk döneminde yapılan sünnette bilinçlendikleri için, psikolojik sorunlara yol açabileceği düşüncesi de yenidoğan sünneti yaptırma kararımın önemli sebeplerinden bir tanesi olmuştu..

Oldu da bitti maşallah 🙂

Yenidoğan sünnetinin avantajları;
· Genel anestezi gerektirmez
· Yara iyileşmesi hızla gerçekleşir
· Kanama ve şişlik riski azalır
· Bebek küçük olduğundan bakımı daha kolay olur
· İşlem sonrası ağrıkesici ihtiyacı az olur ya da gerek duyulmaz.

 

Tuğçe Pulluk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir