Büyük Şehirde Çocuk Büyütmek

Anne olduktan sonra daha fazla dikkat eder oldum. Yüksek binaların arasında yaşarken yeşile ve maviye o kadar hasretiz ki… Ve gün geçtikçe daha fazla beton , yol kenarlarında daha fazla gökdelen görüyoruz. Anne olmadan önce işe gitmek için her gün Zeytinburnu-Çamlıca arasında iki saati bulan trafikte geçerdi zamanım işten çok trafik yorardı beni. Sabahları bizim servisten köprü trafiğinde anaokuluna giden boyunları yana düşmüş halde uyuyan çocukların olduğu anaokulu servisine bakar üzülürdüm…

Çocukların özgürce çimenlerde koşabilecekleri alan o kadar az ki… Sahil kenarında bir ağacın altında veya çimene bastığımızda nasıl mutlu oluyorsak onlar da öyle hissediyor bence… Parklar en sevdikleri yer. Park sayısı az.

Her kış yeni yeni virüsler Rota, Beta, Influenza derken… Duru nun geçen seneki influenzası tekrar buldu onu… Bir haftadır başını kaldırmaya hali yok adım bile atamıyor. Viral enfeksiyonların sinir sistemini etkliyebilecek kadar semptomları olabileceğini düşündükçe de kendimizi neden bu şehir hayatına hapsettiğimizi düşünmeye başladım.

Ne yazık ki hastalıklar da trafikle ve hava kirliliğiyle orantılı olarak artıyor. Nebulizatör olmayan çocuklu ev sayısı çok az, Pulmicort ilacı depoda tükenmiş. Gittiğim eczane her yıl bir öncekinden daha fazla nebulizatör sattığını söyledi.

Peki bütün bunlardan nasıl korunacak ve çocuklarımızı koruyacağız? Evden çıkmayarak mı? Okula başladıklarında ne olacak ? Tamamen korunmak imkansız fakat dikkat ederek elimizden geleni yapmış oluruz.

-Evi sık sık havalandıralım

-Kapalı ve kalabalık ortamlar yerine açık havayı tercih edelim

-Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığı kazandıralım

-Fly Away Sprey kullanabiliriz

-Ve en önemlisi sevgili anneler çocuklarımızı hastayken iyileşene kadar onları oyun alanlarına, okullara, doğum günlerine, atölyelere, misafirliklere GÖTÜRMEYİN. Her çocuk farklı geçiriyor bu hastalıkları virüsler mutasyona uğrayabiliyor. Kalıcı hasarların önüne geçmek çok zor bunu unutmayalım…

Herkese mutlu, sağlıklı günler…

Hilal Dabakoğlu