Ev Güvenliği!.. Dikkat Bebek Var:)

Evet her konu olduğu gibi bu konuda oldukça önemli..Ev güvenliği! Artık kendinizden önce bebeğini düşünmeye başlayan anneler burada mı? Öyleyse başlayalım:)

Bebeğiniz emeklemeye başladı mı? Seslerinizi duyar gibiyim. Ayy bir yürüse de rahatlasam cümleleri her anne demiştir. Ama gerçek o ki yürümeye başlayınca her şey o kadar da kolay olmuyor.

Tuğhan 14.5 aylık ve yeni yürümeye baŞladı. Hiç bir zaman başka bir bebekle oğlumu kıyaslamadım. Çünkü her bebeğin gelişimi farklı bunu biliyordum. Acelesi yok canı ne zaman istiyorsa o zaman yürüsün diyordum.  Vee öyle de oldu 🙂

Hamileliğimden beri bebeğim yürümeye başlayınca asla hiçbir eşyamı kaldırmayacağıma kendime söz vermiştim. Biz değil o bizim hayatımıza alışacak mantığıyla, düzenimi bozmadım. ( Bu konuda böyle her konuda böyle olmuyor tabi 🙂 ) Neyse ki her şey hayal ettiğim gibi oldu. Burada ki kilit nokta kararlı ve net olmanız!  Bebeğinize siz bakıyorsanız siz, anane -babaanne ya da  bakıcı kim ilgileniyorsa herkesin aynı duruşta olması çok önemli ! Biri dokunmaması için Hayır! derken diğeri amann nolcak bırak çocuk ellesin mantığında olmamalı!  Biz bunu babanemizle çok iyi dengeledik.  Tabi ki keşfetmesi için alanlar yaratmanız gerekli, bunu iyi korumak gerekiyor. Yoksa bebeğinize söylediğiniz her HAYIR kelimesi, size inatla geri dönebilir:)

 

Bebekler ve çocuklar evde kaza riskine en çok maruz kalan grup .Fakat bir çok ev kazası önlenebilir. Bir kaç güvenlik önerisine uyarak evde kaza riskini minumuma indirebilirsiniz.

 

Gelelim  siz ve bebeğiniz için ev güvenliği ile ilgili ufak notlara:

  • Kaymaz banyo paspası
  • Priz koruyucuları
  • Bebek güvenlik kapıları
  • Kapı çarpmasını engelleyici tutacaklar
  • Cam güvenliği kilidi
  • Köşe koruyucuları
  • Perde kordonlarını ulaşamayacağı yerlere toplama
  •  Sıcak sıvıları ulaşabilecekleri yere bırakmama vs vs vs

Bu liste uzar da gider:)

Sen bunların kaçını yaptın diyen anneler:) Ben pimpirikli bir anne olmadığım için sadece priz koruyuculuğu ile prizlerimizi kapadık. Ancak her bebek aynı olmadığı gibi her anne de aynı olmaz! En doğrusunu siz bilirsiniz. Tedbiri tabi ki bırakmamak gerekli.  Bebeklerimizi  gerçekten melekler koruyor. Her şeyi yeni keşfetmeye başlayan bebişlerimizin hayatını kolaylaştırmamız gerekli.. Bebeğinizin bu yolculuğunda ona yardımcı olun.

Sevgi ve güvenle kalın..

Tuğçe PULLUK