Göğüs Ucu Yarası (yenidoğan dönemi)

Hamileliğin başından beri kendimi normal doğuma odaklamıştım. Bunun baslıca nedenlerinden biri bebeğimi emzirmek istiyordum. Ve sezeryan doğum yaparsam narkoz/epidural vs nedeniyle sütümün gelmeyecek veya geç gelecek diye bir önyargım vardı. Doğumdan sonra bebeğimi emzirmek için kucağıma aldığımda inanamamıştım. Süt geliyor ve emzirebiliyordum. Şükürler olsun. (buraya bir parantez açayım asıl süt 3. gün geliyor göğüsleriniz balon misali bir anda şişiyor siz bile inanamıyorsunuz bu duruma :)) Dünyanın en güzel duygularından biri bu.

Her şey gayet güzel gidiyordu. Nisa emiyordu. Süt sıkıntım olmamıştı. Doğumdan bir hafta sonra göğüs uçlarım yara olmaya başladı. Acısa da dayanıp emziriyordum. Acı seviyesi giderek arttı dayanılamaz bir hal aldı. Acısa da emziriyorum ağlayarak. Sürekli kan akıyor ve bebeğimin kan içiyor gibi hissetmeye başladım. Lanolin içerikli kremler, zeytinyağı, e vitamini,  dr tavsiyesi ile bir sürü farklı krem denememe rağmen bir türlü geçmiyordu. Doktorum 3 gün emzirmemem gerektiğini söyledi. Ancak ilk günler süt üretimi fazla ve bebeğin emdiği süt miktarı az olunca, 2 saatte bir süt sağmaya başladım. Ve süt sağmak emzirmekten daha az acıtıyordu canımı. En azından ‘dayanabiliyordum.’ Asıl sorunun yanlış emzirmem olduğunu anladım. Bebeği emzirirken göğsünüzün kahverengi kısmının tamamını ağzına yerleştirerek emzirmek gerekiyor. Ancak tecrübesiz bir anne olarak emzirmek başlı başına büyük bir olaydı ilk zamanlar benim için. Uygun pozisyonu almak ve bebeğimi doğru tutabilmek için etrafımı yastıkla dolduruyordum. Emzirme yastığı, kolumun altına ayrıca bir yastık vs. zamanla alışana kadar bu süreç böyle devam etti.

Gelelim püf noktaya, yaralarımın iyileşmesi için en iyi gelen şeyler kendi sütüm ve balmumu oldu. Emzirmem bittikten sonra kendi sütümü sürüyor biraz bekliyordum. Bazen fön makinası ile kurutuyordum. Önemli nokta göğüslerinizin nemli ve havasız kalmaması. Bunun dışında bir de aktardan aldığımız bal mumu ile göğüs kalkanı yaptık. Hemen tarifi veriyorum. Ceviz kabuğunu düzgün bir şekilde (yarım yarım) kırıp içerisini temizliyoruz. Ocakta su içersinde bal mumunu eritip(buzdolabı poşeti içerisinde) hazırlamış olduğumuz ceviz kabuklarına döküyoruz. İçi balmumu dolu olan ceviz kabuklarına ılındıktan sonra  göğüs ucumuzu yerleştirecek şekilde parmağımızla oyup göğüs kalkanı gibi kabukları takıyoruz. Ben başta inanmamıştım ama denediğim onca krem ve yöntemden sonra öyle iyi geldi ki. Ne varsa eskilerde var sözü yine doğru çıktı. 😊

Bu yazıyı okuyan yeni anneler hepinize geçmiş olsun. En kısa sürede geçecek ve doyasıya emzireceksiniz.

Not: Ben doğum yaptığımda bilmiyordum belki de çıkmamıştı. Şuan sürekli karşıma çıkan gümüş göğüs kapakları var. Ve yorumlardan gördüğüm herkes memnun. Ben kullanmadım ama denenebilir.

 

Not2: Sanırım kaderimmiş bu yaralar. Yukarda duydum ama bilmediğim için kullanmadım diye bahsettiğim gümüş göğüs kapaklarını kullanmak zorunda kaldım çünkü Nisa’nın dişleri çıktı. Ve yenidoğan döneminde çıkan o yaralar hiç bişeymiş. Diş Çıkarma sonrası Göğüs yaraları ile ilgili yazıma ulaşmak için tıklayamanız yeterli..

Göğüs Ucu Yarası (diş çıkarma sonrası)

Hazal Demir