Çocuklara Doğum Günü Hazırlamanın Püf Noktaları: Nisa’nın 1 yaş partisi

Dönüp bakınca ardıma meğer ne çabuk geçmiş 1 sene olmuş. Her anı dolu dolu, keyifli, yorgun, uykusuz ama en önemlisi yaşanmaya değer. Ben doğum günlerine önem veren biriyim. Maksat parti vs değil elbet, hatırlanmak ve sevdiklerinden güzel dilekler duyabilmek ve kendini özel hissedebildiğin bir gün. Benim doğum günüm hiç görmediğim dedemin ölüm yıldönümüne geldiği için hiçbir zaman gününde kutlayamadım .Parti yapamadım diyelim daha doğrusu. Çünkü okul çağında parti önemli ne de olsa ☺ 1 hafta erken veya geç kutlardım hep. Yaş aldıkça aslında bunun o kadar önemli olmadığı sadece bir telefon kadar yakın olan sevdiklerimin beni hatırlaması bana yetti.

Kızım için çok heveslenmiştim. Her ne kadar 1 yaş doğum gününü hatırlamayacak olsa da fotoğraflar ona güzel bir hatıra olsun istedim. Eee devir değişti. Bizim zamanımızda sıradan bir pasta ve doğum gününde bir şık bir elbise giyildiğinde hadi parti başlasın moduna geçebiliyorduk. Şimdi mekan süsleme, pasta, parti konsepti, hediyelik derken bu organizasyon çılgınlığı daha havalı bir hal aldı. Bende önemsediğimden aylar öncesinden başlamıştım araştırmaya. Öncelikle kahvaltı veya akşam yemeği arasında gidip geldik eşimle. Sonrasında daha samimi bir ortam yaratacağını birde akşam uyku huzursuzluğu vs olmaması adına kahvaltı olmasına karar verdik. Sırada mekan seçimi vardı. Sık sık gittiğimiz menüsünü beğendiğimiz evimize de yakın olan bir mekanda karar kıldık. (Grill Polonez – çok da memnun kaldık. Menüsü gayet güzeldi.) 

Saat ve mekan hazır olduğuna göre sırada en eğlenceli kısım vardı. Konsept ve kıyafet seçimi.

Konsept hiç düşünmedim diyebilirim. Çünkü Nisa ilk doğduğu an ona minik kurabiyem dedim öyle sevdim,öyle okşadım,öyle kokladım,öyle sarıldım.Çevremdeki herkeste Nisa’ya annesinin minik kurabiyesi dedi.

Bu yüzden konsept minik kurabiye dükkanı olmalıydı. Karar veremediğim tek şey renkler oldu. Unicorn temasının renklerini mi kullansam diye gitgellerim oldu. Ancak karıştırmamak adına sadece kurabiye olsun dedim. Gelen gören bakan herkes bu doğum günü tam Nisa’ya göre olmuş desin istedim. Herşey gönlüme göre hatta hayal ettiğimden bile daha güzel oldu. Burda kocaman bir teşekkür Taç Organizasyon Tuğçe Ersan’a 🙂

Pasta seçimi de konsepte uygun olmalıydı. Minik Kurabiye Dükkanımız macaronlar,cakepopslar,cupcakeler ile doluydu. Tabi bunların yanında çay olmadan asla.. Bu yüzden detaylarda demlik e de yer verdik.

 

Kıyafet seçimi için daha Nisa doğmadan her hamile gibi bende elimde telefon bebek/çocuk resimlerine bakar dururdum. Moms and ones ı taa hamileliğimde kazımıştım kafama. Mevlüt zamanı da bakmayı düşündüm ama sonra dedim elbise kendini göstersin biraz daha büyüsün 1 yaş doğum gününde seçerim dedim.  Düşündüğüm gibi de oldu. Nisa doğum gününden önce yürümeye başlamıştı kabarık kelebekli elbise tüylü tokasıyla tam bir minik kurabiye olmuştu kızım. Ben de annekız uyumu olması adına (annelerde kısa kabarık elbise sevmiyorum bu nedenle kalem elbise tercih ettim.) pembe etek uçları tüylü bir elbise diktirdim. Kollarında ve yakasında da Nisa’nın etek uçlarında bulunan kelebeklerden vardı. Böylelikle anne kız takım olduk.

Herşey güzel her şey süper Nisa mutlu biz daha da mutluyduk. Ama aksilik illa olacak ya hani 🙈 Nisa biraz hareketli bir bebek daha önceki yazılarımda da belirtmiştim birkaç defa. Doğum günü haftası 2 kere düştü ve 2 yanağı da mor bir şekilde kutladı 1 yaş doğum gününü😍  o gün yaşananları belki unutacağız ama senin 1. Yaş günü öncesi morarttığın tatlış yanakların asla hafızamızdan silinmeyecek benim canım kızım.

Kızıma not

“bir kumtanesi kadar küçüktün varlığını öğrendiğimde.. kalbin attı sonra öyle eşsiz bir duyguydu ki.. hala o anı hatırladığım an tüylerim ürperiyor.. minnak diye sevdik seni o zamanlar.. taa ki cinsiyetini öğrenene dek.. çünkü ismin hep hazırdı.. ilerde bir gün kızımız olursa adı Nisa olacaktı.. hiçbir alternatif düşünmedik.. doktorumuz kız dedikten sonra da hep Nisa diye sevdik seni.. 

sevdik.. çok sevdik.. hep sevdik.. sevmek ne demek daha iyi anladık.. 

Doğumdan hemen önce tek bedende geçirdiğimiz o son dakikalarımızda sevgili doktorumla okşayıp seni fısıldamıştık sana.. “sen çok değerlisin.. her zaman sevileceksin, sevilmeye layıksın.. her zaman güvende olacaksın.”

13.01.2017-09.05 sevinçten ağlamak,minnet,şükür, mutluluk, korku, heyecan işte herşey o an.. dilimden dökülen tek cümle “iyi mi ?” oldu.. sonra yanıma geldin kokladım doya doya ne güzel kokuyosun dedim.. işte o eşsiz andan sonra ben ben oldum.. meğer ne eksikmişim annem sensiz.. ağzın dilin dudağın kaşın gözün hislerin hep ben oldum bu 1 sene.. bakışınla anlatmaya çalıştın isteklerini.. anlamaya çalıstım.. hep öğretmeye calıstım yeni seyler sana.. oyun oynamak en güzel sey oldu.. meğer ne özlemişim çocuk olmayı, oyun oynamayı.. kızmadım mı elbet kızdım sana hayır dedim yanlışı da bil diye.. üzüldün kızdın bana ama yine anne diye ağladın.. ne yüce bir kelimedir o! can parçam, küçüğüm, kızım ❣

1 yıldır hayatımda tek keşkem oldu, o da keske daha önce anne olsaydım.. keske daha önce kavuşsaydık.. keske daha önce sarılsaydım sana.. keske daha önce çekebilseydim kokunu içime..

ANNE diyosun ya hani bana.. dünyada daha güzel bir kelime yok beni mutlu edecek.. ANNEM diye sarılıyosun ya hani bana dünyalar benim oluyor o an.. 

sen benim ilk göz ağrım.. sen benim yorgun uykusuz 1 yılım.. sen benim her anım.. sen benim minik kurabiyem.. 

iyi ki doğdun benim yaramaz kızım 🎈iyi ki beni seçtin.. iyi ki annen ben oldum.. seni ÇOK seviyorum.. doğum günün kutlu olsun evimizin neşesi .. sağlıklı,huzurlu,mutlu,ailenle gülerek yaşayacağın nice güzel yaşların olsun 🙏🏼 (bunu sağlamak için elimden ne geliyorsa yapacağım sözüm söz ! )”

Hazal Demir