Okula Başlarken

Okullar başlayalı aslında 2-3 hafta kadar oldu..
Ancak tatil planımınızın yaz sonuna kalması ve bez bıraktıktan sonra okula başlama fikrimiz olunca okula gecikmeli başladık🤗
(bez olayı bizim için hala belirsiz biara o konuyu da anlatırım hala bezliyiz anlayacağınız.)
ben çocuk olduktan sonra 5 yıllık iş hayatımı noktalandırmış bir anneyim.
“sadece anne olmak istiyorum” dediğim için ve her anlamda anane babanne bakıcı yardımcı olmadan çocuğumu kendim büyütmek için verdim bu kararı.
ve bir gün olsun “keşke” demedim..
aslında bu zor karar benim hayatımda ki en büyük “iyi ki” m.
Neyse konuya gelelim..
3 yaşını doldurmasına 4 ay kala “okul” fikri bize sıcak gelmeye başladı..
bakmayın okul dediğime “oyun grubu” deniyor şimdilerde..
Nisa aktif bir çocuk 3-4 aylıktan beri sürekli anneli oyun grupları, atölyeler, müzik,spor, boyama, tiyatro derken ordan oraya giden bir bebekti..
Ancak 3 yaşa yaklaşırken düzenli gittiği bi yer olması, sürekli aynı insanları görmesinin daha iyi olacağını düşündük.
Ve bunu yapabileceği bu yaş grubunda ancak kreş olabilirdi.
Biz annelerin evde ne kadar çabalasakta öğretemediğimiz isteklerini ertelemek, beklemek, paylaşmak gibi bir çok ana unsuru da artık yavaş yavaş öğrenmesi gerektiğini son zamanlarda yaşadığımız krizler sonrası artık net bizimle olmuyor diyerek kafamızda oluştu.( eşimi ikna etmek biraz zor oldu kabul 😞 ona göre 2.5 yaşındaki bir çocuğun okula gitmesi çok erken ve gereksizmiş😔)
Meme kesme döneminden sonra anneye olan bağımlılık bir tık azalmış olsa da ayrışmaz bir bütün oluşumuz koalalar gibi gezmelerimiz paçalarımda sürekli kızımın oluşu dışardan sevimli gibi gözükse de aslında artık ben olmadan da birşeyler yapabiliyor olması gerçeğini değiştirmiyor.

Nisa teması sevmeyen, düştüğünde bile yerden kendi kalkmak isteyen, el ele yürümeyen biraz başına buyruk ve özgür bir çocuk oldu hep. Bu nedenle montessori öğrenme modeli hep bir adım önde oldu benim için. Ben çok kararsız bir tipim. Nisa ve okul fikri biraraya gelince her anne gibi bende okul gezmeye başladım. (3 okul gezdim) Daha fazlasına ne bedenen ne zihnen kaldıramadım. Çünkü her okulda bir önceki okulda da şu yok bu yok oluyordum. Böyle devam ederse asla karar veremeyecektim.
Velhasıl sitede Nisa’nın yakın arkadaşı (5 yaşında) ile aynı okula göndermeye karar verdik. (okul seçimi ile ilgili detaylı bir post yayımlayacağız.)
Montessori sistemli olması, okulun butik oluşu, merdivensiz oluşu ve siteden tanıdığı 3 arkadaşının daha o okulda olması tercih nedenlerimizin başında geliyor.
Şimdilik 2 saat oyun grubu olarak başlıyoruz.
Ancak oryantasyon sürecinde 1 gün okul 1 gün ev olması alışması için zor olabilir diye ilk ay 5 gün 2 şer saat gideceğiz. Normalde planım haftada 3 gün 2 şer gitmesi yönünde idi ama öyle olmadı🙈
Az önce minnie mouse lu çantasını hazırladım.
Yedek kıyafetleri,çorabı,tokası,bez,ıslak mendil ve su matarası.
Kapının girişine koydum ve şöle döndüm baktım.
Sen büyüdün de okula mı gideceksin şimdi minik kurabiye ?
Çocuğu okula başlarken duygulanan çaktırmayın ama birazcıkta ağlayan ilk anne ben değilim dimi ?

Okula başlarken biz zorlanmadık.Peki bu sürece alışırken neler yaptım?

-4 aylıktan itibaren sürekli anneli oyun gruplarına katıldık.
-Nisa siteden çok sık görüştüğümüz arkadaşları ile aynı okula gitti.
-Okula başlamadan önce Mayıs ayı gibi ön görüşme için okula gittik birlikte orda yine siteden arkadaşlarını orda gördü ve oyunlar oynadı.
-Birkaç kez okula giden arkadaşlarını servisten birlikte aldık.
-Ve rutin olarak arkadaşları okuldan geldiğinde parkta oynadık.
Aslında bunların çoğunu bilerek ve Nisa’yı okul fikrine alıştırmak için yapmadım. Ama nasıl etkili olduysa “okul” onda bir özleme dönüşmüş. Sanki senelerdir bu anı bekliyor gibi.
Biz şansılılardanız. İsteyerek veya istemeyerek bu rutinler ile kendi şansımızı yaratmışız🙈
Bu yüzden eğer çocuğunuzu okula başlatmak istiyorsanız birkaç ay öncesinden bunları yapabilirsiniz. Biz de epey etkili olmuş sizin de işinize yarayabilir diye belirtmek istedim 🤗
Oryantasyon sürecinde okulda o kadar çok ağlayan ve annesinden ayrılmak istemeyen çocuk oluyor ki..
Bu süreci sorunsuz atlattığımız için kocaman bir teşekkürü hakediyorsun minik kurabiye!

kısa not: Alıştı dediğim sınıfa girip hemen etkinlikleri yapmaya başlamadı elbette o kadar da değil 🙈her gün biraz daha uzun vakit geçirmeye başladı sınıfta. Onun dışında okul içerisinde ortak alanlarda bulunan oyuncaklar ile oynamayı ve biraz da öğretmenlerini yönlendirmekle meşgul =)
Beni kontrol etmek için de su matarası bende duruyor su içme bahanesiyle beni kontrol ediyor🙈 Bu folik asit çocukları çok fena çookk =)

Şimdi düşününce daha dün gibi karnımdaki anlarını buraya yazışım. Şimdi okulundan bahsediyoruz. Zaman çok hızlı ve öyle çabuk büyüyorlar ki.. Doyamıyorum😞
Tüm annelere veli olma adımlarında kolaylıklar diliyorum.

Sevgiler,