BLW – Bebek Liderliğinde Beslenme

Bebek Liderliğinde Beslenme (Baby Led Weaning)
Bebeklerle ilgili en çok neyi seviyorsun deseler kuşkusuz -‘elleri’ derim ve ‘o minik elleriyle kendi kendilerine yemek yemeleri’… Meğersem büyüklerimizin ‘ver eline yesin’ diye tabir ettikleri şeye yeni kuşak ‘BLW Yöntemi’ diyormuş. Bebek liderliğinde bebeğin kendi elleri ile istediği miktarda yemesi! Bununla birlikte bebeğin kendi kendine çiğneme becerisi, el becerisi, el-göz koordinasyonunu geliştirdiğini de öğrenince okumalara, araştırmalara başladım.

 • BLW ye nasıl başlanıyor? Nelere dikkat edilmeli?
  -BLW  uygulamaya ek gıdaya başlangıç dönemininden itibaren başlanabiliyor ve bebeğin kendi kendine oturabiliyor olması gerekiyor.
  -Hiçbir sebze-meyve çiğ olarak verilmiyor.
  -Besinler parmak kalınlığında dilimlenip buharda pişiriliyor.
 • BLW başlangıç yemekleri; buharda pişmiş havuç, tatlı patates, brokoli gibi sebze ve elma, armut gibi meyvelerdir.
 • Peki benimde en tedirgin olduğum konulardan biri, ‘Ya boğazına takılırsa’ konusu?
  -Bunun için de yiyeceklerin damakta ezilecek kadar yumuşak ama elle dağılmadan tutulabilecek kadar sert olması yeterli.
 • 3 gün kuralı ve 45 günlük tadım süreci uygulanıyor onunla ilgili ayrıntıları bu sayfadan inceleyebilirsiniz
 • Yiyeceklerin etrafa ve bebeğinizin üstüne başına dökülmesine de hazırsanız BLW ye başlayabilirsiniz.
 • Size küçük bir dip not, boğaza kaçma durumları için  bebeğinize uygulanması gereken ilk yardım yöntemlerini de araştırın ve beslenirken gözünüz onun üzerinde olsun.

Ben BLW uyguladım mı?
-Hevesliydim evet, Duru 7. ayındayken havuç ve kabağı buharda haşlayarak vermeyi denedim elinde oynadı etti pek yemedi. Benim de içim rahat etmedi yaptım sebze püresini:)
-9.ayda kahvaltısında omletini kendi minik elleriyle yemesiyle BLW! başladı:)
-10. aydan sonra eline verdiğim simit ve ekmek tarzı yiyecekleri de bir yandan kemirmeyi sevdi.
-1 yaşına kadar genellikle kaşıkla çorba ve püre verdim bununla birlikte köfte, makarna, balık, şeftali gibi daha yumuşak ve risksiz besinleri eliyle yemesine engel olmadım.


-1 yaş doğum gününde Duru influenza hastalığı geçirdi. Yüksek ateş, boğaz kızarıklığı ve kötü tadlı, zorla içirmek zorunda kaldığım ilacından ötürü iştahsızdı. İyileştikten sonra da kaşığı red etmeye başladı, (kaşık uzattığımı görünce içinde ne olursa olsun ağlıyor ve ağzını kitliyordu) Bu dönemle kendi yiyebileceği BLW tariflerine yöneldim. Mesela sebze çorbası içiremedim, karnabahar köftesi yaptım.

-Tarifler için size Esra Ertuğrul ‘un ‘Esra ile BLW tarifleri’ kitabını öneririm.

-Benim yöntemime BLW denmese de ‘ortaya karışık:)’ karma bir yöntem adını verebiliriz. Evet, bebeğimin liderliğinde ve en önemlisi zorlamadan daha risksiz, acele etmeden daha içgüdüsel bir yöntem benimki sanırım.

 

Bol iştahlı günler…