Ek Gıda’ya geçiyoruz bebeğime neler almam lazım?

Annelikte 6.ay bir dönüm noktası aslında. Ben ilk 6 ay için cicim ayları diyorum. Kızım anne sütü aldığı için herşey o kadar rahattı ki 🙂
6.ay gelip çattığında yemek yiyecek mi? Ne yemek yapmalıyım bunların yanında neler eksik? ne almalıyım? yanımda ne taşımalıyım?  sorular beraberinde geliyor.

Ek gıdaya geçmiş bir anne olarak kısaca gerekenler listesini paylaşıyorum 🙂

1. Mama termosu (bir çok ürün bir çok marka var elbet. Ben tercihimi skip hop tan yana kullandım. Uzun süre soğuk/sıcak tutabildiği ve haznesi geniş olduğu için oldukça iş görüyor.)


2. Kaşık (ilk başta aventin silikon kaşıklarını kullandım. Sonrasında kutulu olması ve derinliği sebebiyle mamajooya geçiş yaptım. Her bebek farklı benim kızım pek iştahlı ve ağzını zar zor actıgı için hala en ufak kaşıklar ile yedirebiliyorum.)

3. Mama Önlüğü (bunda da birçok çeşit var. Silikon,naylon,kumaş vb. Gömlek gibi giyilenler en rahatı.Tabi ki bebeğin istemesi ve alışması da çok önemli. Başlarda Nisa önlük giyiyordu anca artık hiç bir yemekte önlük giymiyor. Bu da hergün defalarca kıyafet değiştirmek demek malesef🙈)
4. Alıştırma Bardağı-Su Biberonu ( ürün yelpazesi oldukça geniş burda. Nisa su içmeyi seviyor ancak doğru bardağı bulmak önemli. Başlarda biberon ile veriyordum sonrasında 3 farklı biberon deneyerek en rahatını bulduk. Pipetli bardaktan içmeyi tercih etti bizim minnoş. Umarım siz de biberon koleksiyonuna sahip olmadan bebeğiniz için doğru ve rahat biberonu hemen bulabilirsiniz.😬)


5. Meyve-Sebze filesi ( silikon ve bez olarak çeşitler mevcut. İlk başta bez olanını aldım daha sonra yıkandıkca bazı sebze ve meyvelerin renginin beze yerleşmesi sonucu nedense pek hijyenik gelmemeye başladı bana. Sonrasında silikon file aldım. Hem daha rahat hem de hijyenik.)
6. Buharlı pişirici (ilk başta almamıştım. Tencereye konulan buharlı pişirici aparatını kullanıyordum. Bazen de buharda pişirmeden tencerede yapıyordum sebze pürelerini. Avent wasabi yi Nisa 8 aylıkken falan aldım. Bundan önce yemek yaptığım 2 aylık sürede kendime acıdım. Dünyanın en pratik en rahat ve bir anne için bence en gerekli aleti olabilir. Şiddetle tavsiye ediyorum:)

7. Mama çantası- (2 adet bebek çantası eskittikten sonra skip hop un bebek çantasını aldım. Hep beğeniyordum bu çantaları ancak diğer bebek çantalarına oranla fiyatının bikaç kat daha pahalı olması bende bebek çantası ya ne gerek var hayatta o parayı vermem dedirtti. Taa ki daha ucuz diye aldığım 2 bebek çantası yırtılana dek. Şimdi ki aklım olsa direk gider skip hop tan alırdım. Bazen yaşamadan bilemiyorsun malesef yaşadım ve gördüm 🙈 skip hop çantaların birde içi termoslu biberon ve yemek taşıyabileceğimiz çantaları mevcut. Hayat kurtarıyor. )

 


8. Mama saklama kabı- ben ek gıdaya geçmeden önce aventin süt saklama kaplarından almıştım. ek gıdadan sonra o kapları hem yoğurt mayalamak hem de fazla yapmış olduğum yemekleri saklamak için kullanıyorum. Bunda da birçok marka var tercih sizin.

 

Tüm bebeklere bol iştahlı bebekleri yemek yemeyen annelere ise sabır dolu günler dilerim.

Görüşmek üzere…

Hazal Demir