Bebişlere hurmalı mini atıştırmalık toplar😋

MALZEMELERİMİZ :

➖8-10 adet hurma

➖Göz kararı (annelerimizin tarifi gibi 🙈)Eti cici bebe bisküvisi ya da Hamm keçi sütlü bisküvi

➖ +12 ay bebekler için ceviz içi

 

Gelelim nasıl yapıldığına☺ 👇🏻👩🏻‍🍳

YAPILIŞI:

〰 Hurmaları kaynamış suda yumuşayana kadar pişiriyoruz.( yumuşadığı an hemen almanız oldukça önemli,sonrasında top haline getirirken kıvamı çok yumuşak olabiliyor)

〰 Yumuşayan hurmaları robottan geçiriyoruz. Çok fazla pürüssüz hale getirmiyoruz ki şekil vermekte zorlanmayalım.Sonrasında bir kap içine boşaltarak soğumaya bırakıyoruz

〰Soğumuş olan hurmaların içine göz kararı bebe bisküvilerimizi ufalayarak içine kırıyoruz.Kıvamı ne çok yumuşak ne de çok sert olacak .

〰İçine ben ceviz ekledim.İsteğe bağlı sizler fındık,fıstık ekleyebilirsiniz.Ancak bebişlerin boğazına takılmayacağı ölçüye getirene kadar robottan geçirmenizi öneririm. Ceviz vs alerik olduğundan ilk defa verecekseniz doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum.Kuruyemişler alerjik olduğı için genellikle 12 ay sonrası  doktorlar öneriyor.Biz 10 ayda azar azar deneyerek başladık.Baktık dokunmuyor vermeye devam ettik.

〰Son olarak bu 3 karışımı bir kaşık yardımıyla karıştırarak yuvarlak toplar haline getiriyoruz. Eğer hala kıvamı yumuşak olduysa buzdolabında biraz soğuttuktan sonra şekil verebilirsiniz.

Oldukça pratik ve kısa sürede yapabileceğiniz bu atıştırmalık topları bebişleriniz bayılacak.👶🏻👧🏻Hamile annelerimiz ya da emziren annelerimiz için de güzel bir ara öğün🤰🤱👍🏻

Malum çalıştığım için ben 1-2 günlük yememiz için fazla ölçüde yaptım.Biraz Tuğhan’a biraz kendimize ☺ İsteğe bağlı siz bu ölçülerin yarısını yapabilirsiniz..

Şimdiden Afiyet olsun 😋🤗

 

Hurmanın Faydaları:

〰Hurma, lif dolu yapısıyla bebeklerde kabızlığı önler, kakayı yumuşatır.

〰Hurma demir içeriği ile hemoglobin üretimini artırır, bebeklerde kansızlığı önler.

〰Hurma bebeklerde bağırsak sorunları için yararlı çözümler sunar.

〰Hurmada bulunan antioksidanlar ve serbest radikaller bebeğin bağışıklığını güçlendirerek onu hastalıklardan korur.

1 hurma (24 gr) içinde;

A vitamini 35.8 IU
Folat 3.6 MCG
K vitamini 0.6 mcg

B6 vitamini 0.1 mg
Chloine 2.4 mg
Kalsiyum 15.4 mg
Demir 0.2 mg
Magnezyum 13.0 mg
Fosfor 14.9 mg
Potasyum 167 mg