İlik Suyu & Paça Suyu Tarifi

Önce kemikleri yıkıyoruz.Sonrasında kemiğin iyice temizlenip,kanının akması için önceden suda bekletiyoruz.Tamamen temizlenene kadar suyunu yeniliyoruz.

Kemikleri tenceremize koyuyoruz.Kemiklerin yarısına gelecek kadar su ekleyerek kaynatıyoruz.5 dk kaynadıktan sonra tekrar süzüyoruz.Sonrasında tamamen pişirme aşamasına geçiyoruz. Kemik suyu yaparken yüksek ısının besin değerini azaltmaması için düdüklü kullanmamaya özen göstermek gerekiyor.

4-5 saat kısık ateşte pişirdikten sonra sıkı bir tel süzgeç ya da bir bezle süzüp soğuması için bırakıyoruz.Soğuduktan sonra minik buz torbalarına kemik suyunu dolduruyoruz.Buzluğumuza donması için koyuyoruz.

Kemik suyu yapımında uygulanan tüm işlemleri dana paçasından paça suyu yapmak içinde uygulayabilirsiniz.

Kemik suyu ve paça suyunu karıştırmadan ayrı buz torbasına ben doldurdum. Tuğhan’a yapmış olduğum yemeklere bir tablet ekliyorum.

 

 

Şifa olmasını dilerim 🍵

Kemik suyunun faydaları:

🍵Kemik suyu kemik ve iliğin yapısı gereği insan vücudunda kolayca çözülüp kullanılabilen doğal bir protein, aminoasit, mineral, vitamin, yağ ve enerji kaynağıdır. Kemik suyu çocuklarımızın vücudu için çok yararlı!.

🍵Kemik suyunda bulunan protein ve mineraller; sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarını desteklediği için bebeğinizin sağlıklı organ gelişimi için de hayati öneme sahiptir.

🍵Kemik ilikleri soğuğa karşı koruyucu olmasının yanında hastalık döneminin olduğundan daha kısa sürede atlatılmasını sağlar.

🍵 Kemik suyu kemik gelişimine katkı sağlar. Boy uzamasını destekler.