İrmikli Bal Kabağı Çorbası

Bizim için Duru’nun bu kış favorisi bal kabağı çorbasıydı, oldukça besleyici olan bal kabağı bebekler ve yetişkinler için çok da faydalı.

Malzemeler,

-Bir dilim balkabağı

-1 arpacık soğanı

-1 çorba kaşığı irmik

-Tercihen 1 yaş üzeri bebekler için 1çorba kaşığı süt

Yapılışı,

Bal kabağı ve soğan doğranır, irmik de eklenir suda haşlanır.

Kabak yumuşadıktan sonra süt eklenip robotta ezilir.

Not: Tercihen çok az tuz da eklenebilir. Soğansız haline bir çay kaşığı pekmez ekleyerek araöğün olarak verilebilir.

 Balkabağının faydaları;

  • Yüksek oranda alfa ve beta karoten içerir. Bu karatenodiler antioksidan özellikleri nedeniyle savunma sisteminin en büyük yardımcılarındandır.
  • Güçlü bir A vitamini kaynağıdır ve içeriğindeki zeaksantin isimli karotenoid ile göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücudu mikroplara, patojenlere karşı savunan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücut savunmasına destek olur. 1 porsiyon Balkabağı (100 gr) yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 35’ini karşılar.
  • İyi bir lif kaynağı olan bal kabağı, hem kalp hem de bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşır. Yarım fincan bal kabağı 3 gramın üzerinde lif içerir. Yüksek oranda lif tüketimi kolesterol seviyesinin düşmesine dolayısıyla kalp sağlığının korunmasında; bağırsak hareketliliğinin düzenlenmesi ile de kolon kanseri riskinde azalmada büyük bir role sahiptir. Lif tüketiminin artması ile tokluk süresi uzar.
  • Cildinizin yaz aylarındaki gibi ışıldamasında büyük bir destekçidir. İçeriğinde yüksek miktarda bulunan karotenoidler diyet yağı ile birlikte tüketildiğinde ciltte pigmentasyona neden olduğu için cildin daha canlı görünmesini sağlar.
  • C vitamini ile kolajen üretimini destekleyerek cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.
  • Sağlığa sayısız faydası bulunan Omega 3’ün bal kabağında da mevcut olduğu unutulmamalıdır.
  • İçeriğindeki kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, demir ve fosfor ile kemik dokularındaki hasarın iyileştirilmesine, kemik gelişimine destek olur.
  • Potasyum bakımından da oldukça zengin olan bu süper besin kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. 
  • B1, B3, B6, Pantotenik asit gibi birçok vitamini; folik asit, fosfor, demir gibi minerali yapısında bulunduran bal kabağına bu kış beslenmenizde mutlaka yer açın.

Yazının kaynağı :http://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1043563-balkabaginin-faydalari-nelerdir

 

Afiyer olsun bebişlere..

 

Hilal Dabakoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir