Anne Adaylarına Kitap Önerisi

Hamilelik döneminin başından itibaren merak ve heyecan içindeydim. Doğuma ve anneliğe kendimi hazırlamalıydım. Kafamda soru işaretleri belirmeye başlamıştı. Her ay bebeğim karnımda nasıl gelişecek? Bu ay beni duyabilir mi? Onu kucağıma aldıktan sonra nasıl bakarım? Nasıl yetiştirmeliyim? gibi sorularıma kitap okuyarak cevap vermeye çalıştım. Kafa karıştırmayan yeterli ve  temel bilgiler içerdiğini düşündüğüm aşağıda bahsettiğim üç kitabı  okumanızı öneririm.

1- Hamilelik Doğum ve Bebek Bakım Kitabı-Ayşe Öner

Hamilelik, doğum ve bebek bakımı ile ilgili her şeyi bir arada bulabileceğiniz bir kitap bence her hamile bu kitabı okumalı. Hafta hafta bebeğinizin gelişiminden, doğuma hazırlık nefes egzersizlerine , lahusalıktan, bebek banyosuna kadar tüm konular işlenmiş. Anlaşılır dilde, özet niteliğinde ve görseli bol bir rehber gibi anne adaylarının kütüphanesinde bulunmalı bence.

2-Hypnobirthing Mongan Yöntemi / Daha Kolay Daha Rahat Güvenli Bir Doğuma Doğal Bir Yaklaşım-Marie F. Mongan

Doktorumun önerisi ile okuduğum bu kitabı özellikle normal doğum endişesi yaşayan her hamile okumalı. Doğal doğumun muhteşemliğini öyle güzel anlatıyor ki okurken büyüleniyorsunuz. Kitabı bitirdiğinizde normal doğuma hazır ve öz güvenli hissediyorsunuz.

3-Mahallenin En Mutlu Bebeği-Dr. Harvey Karp

Hamileliğim son dönemlerinde özellikle doğum izni döneminde okudum bu kitabı. Bebeğimizin ilk dönemlerinde ona nasıl yaklaşmamız gerektiğini anlatıyor.

 

Bunlara ek olarak annelik dönemi için işe yarayan bilgiler içeren aşağıdaki kitapları da arşivinize ekleyebilirsiniz.

İyi Okumalar 🙂

Hilal Dabakoğlu