Bebek Arabası Seçimi – Mima Xari

Bebek arabası seçimi hiç kuşkusuz en çok araştırdığım ve alırken en hevesli ve severek aldığım parça oldu. Çünkü biliyordum ki doğumdan sonra ben kızım ve bebek arabamız ile geçecekti bir süre hayatımız.

 

Evet fonksiyonları en önemlisi muhakkak! Ama ben ilk başta görselliğine vuruldum Mima Xari nin😎 diğer tüm seçenekleri de aklımın bir köşesine yazdım. Hepsini sürüp açıp kapatıp en rahat hangisini kullanacagıma bakarak aldım. Diğer seçeneklerim Stokke ve Bugaboo Camelon du. Bebek arabası bebek alışverişinin en maliyetli parçası ve en uzun süre kullanılacak ürün olduğundan her anlamda incelemeniz çok önemli. Bende hamilelik sırasında bu konuyla ilgili çok araştırma yaptım.

Bu konuda önerim bebek alışverişinin bu kısmında annenin kararı en öenmlisi. Bebeklerle daha çok vakit geçireceğiniz ve bebek arabasını aktif bir şekilde en çok anneler kullanıyor hiç kuşkusuz. Bu nedenle en rahat hangi araba ise sizin ve bebeğiniz için onu seçin. Ben Mima Xari tercih ettm. Tabi ki herşeyde de olduğu gibi avantaj ve dezavantajları da mevcut kısaca bunları sıralayacak olur isem;

-Travel sistem yenidoğandan itibaren kullanım özelliğine sahip

-Çoğu arabada bulunmayan portbebe ye dönüşebilmektedir.6.aydan itibaren portbebeye eklenen oturma aparatı ile birlikte koltuk olmaktadır. (diğer bebek arabalarında portbebe ekstra olarak satılıyor.)

-Çift yönlüdür.

-Yüksek oluşu sayesinde sürüş haline bebeğinizle göz temasınız olmaktadır.(benim en önemli tercih sebeplerimden biri buydu.Arabayı kullanırken benimle hemen hemen aynı hizada olması)

-Arabanın yüksek oluşu sayesinde çoğu zaman mama sandalyesine ihtiyaç duymadım.

-Tekerleklerinde bulundan süspansiyon sayesinde engebeli yollarda sarsılmadan rahat bi sürüş sağlıyor. (arnavut kaldırımlarında bile bebeğiniz uyurken rahat bir sürüş yapabiliyorsunuz.)

-Açılıp kapatması çok pratik.

-Alt kısmında geniş bir sepet olmadığından basamaklardan rahatlıkla inip çıkabilirsiniz.

dezavantajları;

-portbebe haliyle 11.7kg koltuk haliyle 12.4kg olduğu için açılıp kapanması sırasında biraz anneyi yoruyor.

-büyüklüğü sebebiyle bagajda fazla yer kaplamaktadır.

-bebek arabası altındaki sepetleri küçük. (2 ayrı sepeti var daha geniş olmasını tercih ederdim.)

Yukarda da belirttiğim gibi arabada fazla yer kaplaması ve çok ağır olması sebebiyle bir de pratik ve tatillerde daha rahat kullanabileceğimiz Maclaren’in quest modelini de aldık. Nisa bu arabayı pek sevmese de baston pusetide kullanıyorum kimi zaman. Bir sonraki yazımda Maclaren Quest modeli hakkında da yazacağım merak etmeyin.