Hamilelik ve Doğum İzni Hakları

Herkese Merhaba,

Bu yazım Hamile ve Doğum yapmış olan anneleri ilgilendiriyor. Hamile olduğumu iş yerinde toplantı odasında öğrenmiştim ve işe gitmek için toplu taşıma kullanan biri olarak bazı ayrıcalıklarımız olduğunu ben de sonradan öğrendim.

Hele ki ilk aylarını mide bulantısıyla geçirmiş servis yerine Marmaray ile  işe sabahları bir saat geç giderdim. Benim de bazılarından sonradan haberimin olduğu bu haklardan faydalanmak ve işverenlerden de aynı orantıda anlayış görmek huzurlu ve mutlu bir hamilelik geçirmek için çok önemli.

Hamilelik döneminde sahip olduğumuz haklar

 • ​Bir anne adayı olarak ani darbelere, sarsıntıya ve uzun süreli titreşime maruz kalacağınız işlerde, iş makinelerinde radyasyon riski taşıyan yerlerde, morg, klinik, laboratuvar gibi ortamlarda çalıştırılamazsınız.
 • Gebe olmanız nedeniyle çalışma yerinizin düzeninin, duruş problemlerini ve herhangi bir kaza olması durumunda riski azaltacak şekilde olmasını isteme hakkına sahipsiniz.
 • Gebeliğin son altı ayında gece vardiyasında ve günün erken saatlerinde çalışma zorunluluğunuz yoktur.
 • Sigarasız ve dumansız bir ortamda, aralıklarla oturabileceğiniz hatta uzanabileceğiniz koşullar ayarlanmalıdır.

Doğum Raporu Hakkında

 • ​Kadınlara doğum öncesinde ve doğum sonrasında doğum raporu verilmektedir. SGK’lı ve devlet memuru olan hamile kadınların doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta, toplamda 16 haftalık çalışmama hakları vardır. Eğer gebelik çoğul ise doğum öncesinde kullanabileceği 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenerek 10 haftaya çıkartılabilir.
 • Doğum öncesi doğum raporu tekil hamilelik durumda 32. haftada başlıyor. Anne adayının sağlık durumu uygunsa ve kendi isteği ile doğumdan önceki üç haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda gebeliğin 37.haftasında izne ayrılır ve bu süreçten sonra kadın işçinin çalıştırılması durumu kesinlikle yasaktır.
 • Doğum iznine doktor izninizle geç ayrıldıysanız çalıştığınız süreler doğum sonrası izninize aktarılıyor. Çoğul bir gebelik geçirdiyseniz doğumdan sonrası 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenip 10 haftaya çıkartılıyor.
 • Erken doğum olması halinde doğumdan önce kullanamadığınız doğum öncesi izniniz doğum sonrası izninize eklenir.
 • Doğumda ve doğum sonrasında annenin vefat etmesi sonucunda doğum sonrası izni babaya kullandırılır.
 • Doğum yapmanız sonucunda eşinize de 5 günlük babalık izni hakkı tanınmıştır.

Ücretsiz izin hakkı

Doğum izninin bitmesinden ardından yani 16 haftalık sürenin tamamlanması sonucunda anne adayı isteğe bağlı olarak altı aylık ücretsiz izin hakkını kullanabilmektedir. Ücretsiz doğum izni iş kanunu tarafından verilmiş bir izin olduğundan dolayı iznin kullanımında işverenin onayına ihtiyaç duyulmaz.

Yarı zamanlı çalışma hakkı

 • Bir diğer tanınan hak ise analık izninin bitiminden itibaren (doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta) birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, üçüncü doğumda 180 gün olmak üzere günlük çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilme hakkıdır.
 • Fakat yarı zamanlı çalışma tercih edildiği zaman süt hakkı yani emzirme izni yoktur. Yarı zamanlı çalışma sonrası tam zamanlı çalışmaya döndüğünde eğer çocuk 1 yaşına gelmemişse süt hakkı izni kullanılabilmektedir.

Ayrıca sevgili anneler toplu taşımalarda, havaalanlarındaki sıralarda öncelik hakkınızı kullanmayı unutmayın.

Herkese sağlıklı bir Doğum diliyorum.

Sevgiler

Hilal Dabakoğlu