Hamilelikte Doğru Beslenme

Bu yola biz dört anne olarak çıktık. Amacımız farklı yaşamlar süren kadınların anneliğe alışma serüvenlerini, deneyimlerini sizlerle paylaşmaktı. Diğer annelerin çalışma koşullarının aksine benim hep hareketli ve spor dolu bir yaşamım sonrada işim oldu. Ben beden eğitimi öğretmeni ve aynı zamanda pilates ve fitness eğitmeniyim. Ufak yaşlarda voleybol oynayarak başladığım spora üniversite eğitimim de de devam ettim ve hem sporcu hem de eğitmen oldum. İşte bu yüzden sizlerle bol bol spor, beslenme, sağlıklı yaşam, sağlıklı bebek öğünleri konularında yazılar paylaşıcam. Bunlardan ilki hamile beslenmesi..
İlk bebek müjdesini verdiğiniz herkes size bol bol ye dicek çünkü insanlar eğer içinizde bir canlı varsa iki kişilik yemek yemeniz gerektiğini düşünüyor. Sözel olarak evet doğru tabiki de iyi beslenmeliyiz ama ne bulursak yememeliyiz bunlar ayrı şeyler. Öncelikle şunu unutmayın ki siz ne yerseniz bebekte ondan besleniyor. Yani bu şu demek; eğer sağlıksız şeyler yer ve aşerdim diye bunları sürekli hale getirirseniz bebeğiniz daha doğmadan kötü gıdaların etkisine maruz kalmış olucak, sizde fazladan kilolar almış olacaksınız. Aşerme diye birşey var bende çok aşerdim ama yedim ve bitti, yani diğer öğünlerde mutlaka durumu toparladım. Önemli olan bu zaten sağlıklı beslenmek herşeyi yasak hale getirmek değil, öğünler arasındaki dengeyi sağlamak.
Kendi hamileliğimden size örnek vermek gerekirse; 13 kilo aldım oğlum Rayan 3,140 gr doğdu. Doğumdan sonra bir hafta içinde 10 kilosu gitti,kalan 3 kiloda şişlik olarak kaldı ve birkaç ay içinde emzirmeninde etkisi olarak kendiliğinden gitti.
Hamileyken normalde ara ara yememe rağmen piskolojik olarak bebeğe zarar vericem diye sağlıksız bişi pek yiyemedim. Tek dayanamadığım tv de reklamları sık sık dönen hamburger menüleri oldu. 4-5 kere gecenin bir vakti okadar istedim ki sipariş vermek zorunda kaldık 🙂 Onun dışında bir diğer aşerdiğim kırmızı etti ve bu sağlıklı bir aşerme olduğu için çok sık yedim. Hatta eşim bu çocuk elinde pirzola kemiğiyle dogucak artık sana yetişemiyorum diyordu 🙂 Annem sürekli az yediğimi bebeğin gelişmiceğini söylüyordu ama ben sadece sezgilerimi ve doktorumu dinliyordum. Bu tarz konularda büyükleri pek dinlememek gerektiğini düşünüyorum çok iyi niyetle söylüyorlar ama anne adayının zaten hassas psikolojisini bozabiliyorlar.
Hamilelik döneminde mutlaka yemeniz gereken gıdalar var bunlar hem size hem bebeğe çok iyi geliyor. Bunlardan birkaçı; yumurta, yoğurt,ceviz, kırmızı et, balık, mevsiminde gaz yapmayan sebze ve haftada en az bir gün baklagil. Bu gıdaları güne ve haftaya yayarak yedeğinizde hem fazla kilo alma hemde bebeğinizi iyi beslememe şansınız yok. Tabiki de arada canınız hamur işi,tatlı isticek böyle zamanlarda yemelisiniz çünkü yemezseniz canınız daha çok ister tatlı krizi denen şey oluşur, ama ufak bir porsiyon yerseniz o konu sizin için kapanmış olur ve siz diğer öğünlerde o yaptığınız kaçamağı dengeleyerek sağlıklı bir hamilelik geçirmeye devam edersiniz.
Son olarak şunu belirtmeliyim ki yediğiniz sağlıksız şeylerin bebeğin gelişimine olumlu bir katkısı yok evet belki iri bir bebek olur ama iri olması toplumda söylenenin aksine sağlıklı olması demek değil. Sadece sizi tatmin eden o yiyecekler dogum sonrası yine sizi üzecek çünkü kilo vermesi çok zor olucak. Bu nedenle iyi beslenin bebişlere de iyi bakın bırakın ufak doğsunlar korkmayın emerek büyüyorlar 🙂

Neylin Çelik