Hamilelikte Yapılan Tahliller ve Testler

En çok sorulan ve benimde hamile kaldığımda hemen araştırdığım konu ne gibi testler yapılıyor? Beni neler bekliyor☺ Sizler için yazıya dökmek istedim.
Hamileliğin başlangıcından sonuna kadar farklı dönemlerde çeşitli tahliller ve testler yapılmaktadır. Hatta bazı tahlillerin gebelikten önce çiftler hamileliğe karar verdiğinde yapılması daha uygun olduğunu doktorlar belirtiyor. Ben doktorumun yönlendirmesi ile yapılması olan tüm tahlil ve testleri yaptırmıştım.Sadece şuan çok gündemde olan ve şeker yüklemesi testini yaptırmadım.Ancak açlık-tokluk kan şekeri vs testlerime doktorum bakmıştı.Herşey yolunda olduğu için bu kararı bana bırakmıştı.Yaptırmadığım için pişman değilim.Ama çoğu doktor riske atmamak için kesin öneriyor.Ve o düzeyde şekerli suyun bebeğe birşey yapmayacagının kanıtlandığı söylüyor.Ben kendi yaşadıklarımı sizinle paylaştım .Bu bir öneri değildir.Lütfen doktorunuza bu konuda danışın..
Sağlıklı ve keyifli bir hamilelik süreci dilerim..

Gelelim ne gibi testlerden geçeceğinize💁🏻‍♀️

🤰🏻lk muayenede yapılan tahliller:
✔Tam kan sayımı:Annede kansızlık olup olmadığını ve kan uyuşmazlığını önceden araştırmak için.Kan uyuşmazlığı varsa IDC (indirekt Coombs)testi
✔Tam idrar tahlili
✔Troid ve guatr (tsh)
✔Toxoplazma IGM ve IGG
✔Rubella IGM – IGG (Kızamıkçık testleri)
✔CMV IGM ve IGG
✔Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri
✔HCV testi
✔ HIV (AIDS) testi
✔Sfiliz (frengi) için VDRL testi(şart değil ama bazı doktorlar yapıyor)
✔Açlık kan şekeri
✔Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya rahatsızlığı varsa öneriliyor.
✔11-14 haftalarda yapılan testler:
Hamileliğin 11. haftasından sonra ultrason muayenesinde bebeğin ense kalınlığı (nt) ölçülür ve ikili test (kan tahlili) yapılır. Bu tahlil 11-14 hafta arasında yapılabilir, 14. haftadan sonra yapılamaz.
✔16-20 haftalarda yapılan testler:
Bu haftalar arasında üçlü test (triple test) veya dörtlü test yapılır. Eğer bu test sonucu riskli gelirse amniosentez yapılarak daha ileri inceleme yapılabilir.
✔24-28 haftalarda yapılan testler:
50 gr glukoz yükleme testi (Şekerli su testi) Bu test sonucu 140’dan yüksek gelirse 100 gr OGTT testi yapılır.
Anne baba arasında kan uyuşmazlığı varsa 28. haftada IDC (indirekt coombs testi) yapılır.

Kaynak: jinekolojivegebelik.com