4mom Soruyor- Emzik Kullanımını Ne Zaman ve Nasıl Sonlandırmalıyız?

Annelik hayatımızdaki sancılı süreçlerden biri “emzik”  ne zamana kadar emzik kullanılmalı? Bıraktırmak için ne yapmalıyız? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Selase Koç Sansar’a sorduk bizler için yanıtladı.

Bebekler emme refleksi ile doğarlar.Anne memesi ile başlayan bu süreç zaman içinde emzik, biberon ve parmak emmeye dönebilir.Anne sütü ideal olarak iki yaşından sonra bırakılır.Emme refleksi yoğun olan bebekler bu yaştan sonrada emzik vs emmeye devam edebilirler.Emzik,biberon yada parmak emme  2-4 yaşından sonra problem olmaktadır. Bu yaştan sonra uzun süreli emzik yada parmak emen çocuklarda diş ve damak yapısında bozukluk meydana gelebilmektedir. Bu problemlerin bazıları emme kesildiğinde kısa sürede gerilerken  bazıları ortodontik tedaviye ihtiyaç duyarlar .

Çocuğumuzun emzik yada  parmak emmeyi bırakmasına nasıl yardımcı olabiliriz?

ilk adım çocukların alışkanlıklarını görmezden gelmektir .Genelde kendiliğinden bırakırlar .Sert sözler ,korkutma, cezalandırma gibi şeyler sürecin uzamasına neden olur .Bu tür davranışlar yanlış alışkanlıkların kalıcı hale gelmesine neden olur. Çocuklar daha çok sıkıldıkları zaman emmek isterler olabildiğince ellerini meşgul edecek oyunlar bulmakta fayda vardır. Güzel haber pek çok çocuk okula başladığı dönemde parmak ve emzik emmeyi gün içinde tamamen bırakır. Bazı çocuklar uykuya dalarken ,sakin oldukları zamanda veya üzgün oldukları zamanda bunu devam etmek isterler.Kısa süreli emmenin çok zararı yoktur.Damak yapısı bozulan çocuklara verilen ağız içi aparatlar da emme refleksini keser. Özetle çocukların üzerine fazla baskı uygulamak olayın kalıcı hale gelmesine neden olabilir .Çocuklar sabırlı ,eğlendirici ve tutarlı davranışlar sayesinde bu alışkanlıklarını travmasız bırakabilirler.