4mom Soruyor-Hamilelikte Spor ve Normal Doğuma Etkileri Nelerdir?

Merhaba  ben basketbol  antrenörü ve beden eğitimi öğretmeni, spordan hayatının hiçbir aşamasında kopmamış anne Merve Benal Erol 🤚🏻

Benim iki kızım var ikisini de normal doğum ile dünyaya getirdim, İki tecrübemi de tanımlayacak olursam birinci için alışılmışın dışında programlı ve kolay, ikincisi içinde inanılmaz zorlu ve kontrolsüz diyebilirim.

Hamilelikte spor konusuna gelirsek; gebelikten önce spor yaptıysanız hamilelik sürecinde de spora devam edebilirsiniz ancak, sedanter biriyseniz ve hamileliğinizin ilk üç ayını tamamlamamışsanız beklemelisiniz. Bu üç aylık sınırlama tamamen kişiden kişiye değişebilir. Bu sürece hamileliğin problemli geçip geçmediğinden,kişinin geçmiş hayatına, bebeğin anne karnındaki şartlarına kadar düşünülüp karar verilmesi gerektiği kanısındayım.

Pekii, anne hamilelik öncesi zaten spor yapıyorsa ve kendini ve bebeğini riske sokabileceği branş ve pozisyonlardan haberdarsa? İşte rahat  bir hamilelik ve belki de kolay  bir normal doğum yolda!

Öncelikle nedir bu riskli sporlar ve pozisyonlar. Hamileliğin sadece riskli döneminde değil her döneminde darbeye maruz kalınabilecek  sporlar yapılmamalıdır. Örneğin dövüş sporları, basketbol, tenis, voleybol, ağarlık kaldırma çalışmaları..vs Hamilelik süresi boyunca dikey hareketler ve zıplamalar yerine ağırlığın tüm vücuda yayılabildiği yer egzersizleri, pilatese, yoga, esneme çalışmaları yada suda yapılan egzersizler seçilmelidir. Dikkat edilmesi gereken konu annenin, nabzının ani ve çok artmamasıdır. Bu eğzersizlerin hepsi; bebekte anne karnında doğru pozisyondaysa normal doğumu kolaylaştırıcı ön hazırlıklardır. 

Bu hassas konulara dikkat edildikten sonra yapılacak bir saatlik aktivitenin bilinçli bir beslenme programı ile birlikte, anneye özellikle hamileliğin  son aylarında hareket kabiliyetini kaybetmemesi, vücudundaki değişikliklerden ve ödemden dolayı kendini kötü hissetmemesinden, tansiyon ve insülin düzeylerinin kontrol edilebilirliğine kadar yardımcı olacağı kesin!  İlk aylarda tempolu yürüyüşler, sonrasında yüzme , pilates, yoga, hamile pilatesi ve hamile yogası işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Özellikle iç bacak kaslarınızı, karın ve bel çevrenizi  güçlendirecek  egzersizlere ve doğum sonrasında  meleğiniz ilk aylarını sizin kucağınızda geçirirken güçlü sırt kaslarına ihtiyaç duyacaksınız!

Benim hikayelerime gelecek olursak , aktif spor yaşamının ardından suni sancı ve epiduralli birinci normal doğumum uzun bir bekleme sürecinin ardından   az ağrılı, ve kısa süreli oldu. Öyle ki, doğum başladı denmesinden sonraki 6. dakikada sadece tek bir ıkınma ile her şeyin olup bittiği güzel bir tecrübeydi .  Bu tecrübemin hemen ardından üzerimde zıplayan, o yürüteçte ben koşu bandında ter döktüğüm ilk kızıma rağmen geçmiş spor yaşantımın katkısıyla fiziksel anlamda kondisyonumdan arda kalan kırıntılar ile epiduralsiz ve hızlı  bir normal doğumu toplamda bir saatlik inanılmaz ağrılı bir sancı döneminin ardından tamamlayabildim. Neden epiduralsiz ve alelacele derseniz oralar tamamen benim isteğimin dışında gelişti.

Diyeceğim o ki, sporu her zaman ve her şartta hayatımızda tutmalıyız. Bunu sağlayamadıysak ve bir şeyleri değiştirmek hayatımızın en önemli tecrübelerinden olan bebek sahibi olma süresince ona ve kendimize bişeyler katmak ve hamilelik sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmek istiyorsak planlarımızı doktorumuzla hamilelikten çok önce yapmalı ve kontrollü adımlar atmalıyız.