Tatilde Uyku Düzeni

Tatildeyken bebek/çocukların uyku düzenlerinde şaşmalar yaşanması çok olası. Biz de bu konuda neler yapabileceğimize Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akalın a sorduk. Bizler için cevapladı.

Tatil, hepimizin bütün sene beklediği o güzel anlar ama işin içine çocuklarımız girince o güzelim tatil karmaşık bir hal alabiliyor. Tatil sonrası uyku düzeninin bozulacağını düşünen ve bunun için tatile çıkmayan aileler tanıyorum. Aslında haklılar bebekler düzeni severler ve tatil güzelde olsa sınırlarını koymazsak sonrası eziyet olabiliyor. Peki napacağız, işte size birkaç öneri…
• Tatile çıkmadan önce mutlaka kalacağınız yerde bebekler için bir yatak olup olmadığını araştırın. Eğer yoksa mutlaka yanınıza park yatağınızı alın. Zira yatağında uyuyan bir bebeği döndüğünüzde odasına koyduğunuzda çığlık çığlığa ağlarken bulabilirsiniz. Bebekler anne baba yanında yatma çabuk alışırlar.

• Bebeğinizin uykuya dalarken yanında olan bir uyku arkadaşı(küçük bir ayıcık), battaniyesi, yastığı, emziği vb. neler varsa yanınıza almayı unutmayın.

• Otelde veya başka bir yerde ilk kaldığınız gece bebeğinizin uyanması ve nerde olduğunu anlamaya çalışması normaldir. Küçük bir bebeğin adaptasyonunun sizin kadar hızlı olmasını beklemek haksızlık olur. Lütfen yattığı yatağı ve çevresini kontrol edin. Evdeki yatma ortamına en uyumlu hale getirmeniz önemlidir.

• Bebeğiniz evdeyken kendi odasında yatıyor ama tatilde sizinle aynı odayı paylaşmak zorundaysa lütfen sizi görmeyeceği bir yere yatağını koyun. Gece uyanıp sizin orda olduğunuzu görmek tekrar uykuya dalmasını engelleyebilir. Ayrıca bebeğiniz tabiri caizse her ıklamasına müdahale etmeyin bunlar bebeğinizin kendi kendine uykuya geri dönme çabaları olabilir.

• Tatilde her uykumuz yatakta olmayacak bu kesin ama özellikle gece uykularının yatakta yapılmasını öneririm. Gece yatağında uyuyan bebek daha rahat ve huzurlu bir uyku geçirir. Bebek arabasında yada başka yerde uyuyan bebek sonradan yatağa koyulduğunda gece gözlerini ilk açtığında avaz avaz ağlayabilir çünkü gözlerini burada kapatmamıştır. Siz kendinizi düşünün salonda koltukta uyuya kaldınız gece yarısı gözlerinizi bir açtınız yatağınızda yatıyorsunuz korkmaz mısınız?

• Gündüz uykularımızın saatleri ve düzeni tatilde bozulmaya fazlasıyla elverişlidir. Özellikle tek uyku yapıyorsanız bunu günün ortasına getirmeye çalışın 12.00-13.00 gibi gündüz uykusuna aşırı geç yatırılan çocukların bütün rutinleri sapar ve gece uykusuna çok geç yatırırlar.

• Bebeğiniz gündüz ilk uykusunu yatakta yapsa iyi olur. Öğleden sonra için enerji toplamış ve daha huzurlu olacaktır. Genellikle ikinci veya üçüncü uykular dışarıda pusetinde vb. yapabilir.

• Tatilde bebeğinizin uyku saatinden ödün vermeden geçirmek sizin yararınıza olacaktır.

• Gün içinde dışarıda yapılan uykular daha kısa sürebilir. Bebeğinizi gece uykusuna daha erken yatırmaktan korkmayın. Gün içinde tamamlayamadığı uykuyu almasını sağlamış olursunuz.

• Tatilde özellikle belli yaş üstü çocuklar yatmamak için direnirler ama koltukta yada dışarıda kucağınızda uyumasına izin vermeyin, uyku saatinizden taviz vermeyin.

• Bebeğinize uyku eğitimi vermeyi planlıyorsanız bu tatile gitmeden çok önce olsun yada tatil dönüşü bunu yapmanız en doğrusudur.

• Eve döndüğünüzde birkaç gün zorlanabilirsiniz. Tatil öncesi rutininizi bozmayın ve kararlı olun kısa sürede eski düzeninize dönersiniz şüpheniz olmasın.