Bebek Arabası Seçimi

Bebeğimizin gün içinde en çok vakit geçireceği ve en uzun süre kullanacağımız gereci, arabasını seçmek alışverişin önemli noktalarından biri… Hamilelik döneminde ben de araştırmalara başladım  ne modeller var , özellikleri neler diye. Doğru seçim yapmalıydık. Bebek alışverişinin en maliyetli olan kısımlarından olduğu için sonradan pişman olacağımız bir araba almak istemiyorduk.

Birbirinden farklı özellik ve fiyatta o kadar fazla bebek arabası modeli varken neye göre seçim yapacağız? Bebeğin konforu,arabanın kapladığı yer, açılıp kapanma şekli, ağırlığı, kaç parçadan oluştuğu vs bir çok özelliği göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yaşadığınız yer ve yaşam tarzınızı da seçim yaparken göz önünde bulundurmalısınız.

  • Almadan önce  beğendiğiniz marka ve modelleri satış noktalarında mutlaka deneyin. Ben  ebebek, Joker gezip düşündüğüm modelleri tek tek sürüp, açılıp kapanma şekillerini denedim.
  • Dışarıda beğendiğimiz markayı kullanan aileleri gördüğünüzde soru sormaktan çekinmeyin.Biz seçtiğimiz modeli almadan önce,  o modeli kullandığını gördüğüm insanların yanına gidip çekinmeden ‘arabanızdan memnun musunuz’ diye sorduğum çok oldu.
  • Sıkı sık sehayat eden biriyseniz (özellikle havaalanında) tercihiniz hafif ve rahat açılıp kapanan arabalardan yana olmalı.  Trilogy Inglesina, Maclaren …
  • ’’İstanbul’un mahallelerinde dar kaldırımlarında gezeriz biz bebeğimle’ derseniz, tercihiniz büyük tekerlekli arabalardan yana olmamalı.

  • Bebeğim yüksekte olsun benimle görüş mesafemiz eşit olsun açılıp kapanması ağırlığı önemli değil derseniz büyük tekerlekli yüksek arabaları tercih edebilirsiniz.  Mima Xari, Strokke gibi…

Bizim başta beğendiğimiz araba markası Strokke idi, sürüşü rahat evet fakat  kapanırken 3 parçaya ayrıldığı görünce vazgeçtik çünkü açılıp kapanması kısmı pratik olmalıydı benim için… Bizim tercihimiz, Trilogy Inglesina dan yana oldu.


Benim için en önemli avantajı ‘pratikliği’ özellikle açılıp kapanması çok rahat. Bebeğiniz kucağınızdayken rahatlıkla tek elle açıp kapatabiliyorsunuz. Kış kiti (ayak örtüsü ve yağmurluğu) içinde yer alıyor. Biz genelde mahalle sokak gezenlerden olduğumuz için kaldırımlarda kullanımı rahat. Depolama sepeti de geniş. Baston tarzında kapandığı için sürüşte hafif bir sarsıntı oluyor ve kapalı hali bagajda biraz yer kaplıyor.
Son olarak, gittiğiniz her yerde size eşlik eden bir şey  olacağı için seçim kriterlerinizi iyi belirleyin. Keyifli sürüşler dilerim:)

Bu arada , Hazalın Bebek Alışverişi yazısını okumak için tıklayınız.

Hilal Dabakoğlu