0-2 Yaş İçin Gelişimsel Kilometre Taşları

Fiziksel, El, Görme, Duyma, Konuşma ve Sosyal Davranış Becerisi 

📍0-6 aylık bebekler; kafasını 45 dereceye kadar kaldırabilir, ayaklarına ağarlık verebilir ve yuvarlanabilirler. İki elini kavuşturabilirler. Yüksek sesten irkilebilir, tiz sesler çıkarırlar. Sosyal davranış olarak kendiliğinden gülümser ve kendi ellerini incelerler. 

📍6-9 aylık bebekler; sürünebilir, birşeye tutunarak ayağa kalkabilir, desteksiz oturtabilirler. Ayaklarıyla oynayabilir, çıngırağını bir elinden diğerine taşıyabilir, bir nesneyi baş ve işaret parmakları arasına alıp kavrayabilirler. Kendi kendilerine mırıldanabilir, tiz sesler çıkarabilir, sesin geldiği yöne doğru dönebilir ve herhangi birine “anne, baba” diyebilirler.  Sosyal olarak ce-e oyunu oynayabilirler. 

📍12 aylık bebekler; yardım almadan ayakta durabilir, mobilyalara tutunarak yada yardım almadan yürüyebilir, küçük bir nesneyi tutabilirler. Karalama yapmayı severler ve ebeveynlerine anne baba demeye başlarlar. Sosyal olarak ev işlerini taklit edebilir, parmaklarıyla yemek yiyebilir ve bardak kullanabilirler. 

📍18 aylık bebekler; bir topa ayağıyla vurabilir, yardım almadan yürüyebilir ve top atabilirler. El becerisi olarak düz çizgiler çizebilir ve dört küpten kule yapabilirler. Vücudunun bölgelerini işaret edebilir, iki kelimeyi bir arada kullanabilir tek tek kelimeleri öğrenmeye başlarlar. Sosyal olarak çatal- kaşık kullanarak yemek yiyebilir, yardım almadan üstünü çıkarabilirler. 

📍2 yaşındaki bebekler; üç tekerlekli bisikleti kullanabilir, bakarak daire çizebilir, cümle kurabilir, isim ve soyisimlerini bilebilir ve renkleri sayabilirler. Sosyal olarak çatal-bıçak kullanarak yemek yiyebilir, yardım almadan giyinebilir ve geceleri altı kuru kalır. 

Not: Adım adım eğitim setinden alıntıdır.