Bebeklerde Besin Alerjisi

Rayan’ın doğumunun 15. gününden itibaren yüzünde hep ufak isilikler vardı. Ozaman doktorumuz çok ufak ve beyaz tenli olduğunu bazı bebeklere anne sütünün çene etrafında böyle ufak isilikler yapabileceğini söyledi ve Coresatin’nin pembe renkli kremini önerdi. Gerçektende bu krem çok iyi geldi ara ara tekrar isilik oldu ama hiçbir zaman çok artmadı ve ilk altı ay böyle devam ettik. Yazın denize girdiğinde daha çok azaldı ama hep bir isilik sorunumuz vardı.
6.Aydan sonra birden artmaya ve sürekli hale gelmeye başladı.

Ben bunu çok kafama taktım çünkü yüzü kırmızı haldeydi. Sık sık doktora götürdüm ve doktorum bunun yumurta alerjisi olabiliceğini besin alerjilerinin büyüdükçe daha çok reaksiyon gösterdiğini söyledi. Rayan hiç yumurta yememişti, ama ben işi spor olan bir anne olduğum için kaliteli protein tüketmek adına bol bol yiyordum ve çokta seviyordum. İlk 6 ay sadece anne sütü aldığı için doktorumuz sütten geçtiğini yumurtayı kesmem gerektiğini anca öyle belli olacağını söyledi. Gerçektende yumurtayı kestim ve isilikler bitti denicek kadar azaldı.
Bulmuştuk yumurtaya alerjisi vardı o iki yaşına kadar, bende emzirdiğim sürece yenicektim ama iş okadar kolay olmadı. 9. Aydan sonra Rayan’ın yedikleri arttıkça tekrar yüzünde kızarmalar başladı. Bu sefer coresatin fayda etmiyordu ve ben doktor doktor geziyordum.

Sonra kendi doktorum böyle olmayacağını artık alerji testi yapmamız gerektiğini söyledi ve Rayan’ı ağlata ağlata 11. Ayında testi yaptık.


İyi ki de yapmışız çünkü Rayan’ın muz,domates,yumurta akı ve sarısı hatta badem ve kuruyemişe alerjisi olduğu ortaya çıktı. Muzu çok seviyordu ve ben her gün veriyordum. Diğerleri daha çok anne sütünden geçiyordu. Bu besinleri ikimiz içinde yasak hale getirince isilik sorunu tamamen çözüldü.
Ben çok ufak testte canı yanar ağlar diye korktuğum için doktorum tavsiye ettiği halde geç yaptırdım ve çok pişman oldum. Evet biraz ağladı ama çok kısa sürdü. Sırtına alerjisi olabilecek besinleri batırarak verdiler ama bir acı değil sadece yanma/kaşıntı hissetti. Sonuç 20 dk içinde çıktı ve kesin çözüm oldu.
Tavsiyem bebeklerinizde Rayan’da olduğu gibi isilik kızarıklık vs sorunlar gördüğünüzde çocuk alerji doktoruna götürmeniz çünkü dermatoloji doktorları her zaman yardımcı olamıyor. Bize götürdüğüm dermotoloji doktoru eğzama teşhisi koydu ve birsüre başka krem kullandık ama hiçbir çözüm olmadı. Sonrasında çocuk alerji doktoruna gittiğimizde daha doğru ve kısa bir şekilde çözüme ulaştık.. Tecrübem umarım sizede faydalı olur keyifli okumalar 🙂