Memeden Nasıl Kestim?

23 ay boyunca emzirmiş bir anne olarak hala bu duruma alışabilmiş değilim bunu dile getirerek başlamak istedim yazıma.

Bebeği memeden kesmek için herkesin bildiği üzere 2 yöntem var.
1-Azaltarak Kesme
2-Birden bire Kesme

Ben ilk yöntemi uygulamaya karar vermiştim. Kendimce de gayet başarılı bir şekilde ilerliyordum. Gündüz emmelerini azaltmıştım. Sabah uyandığında, gün içerisinde 1 kere,uykuya geçerken ve gece uyandığı olmak üzere günlük emzirme sayım epey azalmıştı. Hatta son 2-3 gün ilk uyandığında emzirmek yerine kalkıp direk kahvaltı yapmaya da başlamıştık.

Ama Nisa nasıl oldu nerden kaptı anlamadığım bir şekilde “Orta Kulak İltihabı” oldu. Ve biz silbaştan olduk. Sürekli meme emen, zaman mekan farketmeksizin ısrar eden vermeyince kendini yerlere atan ve krize giren bir bebek haline geldi. Nisa anneannesine alışık doğduğundan beri kosa süreli de olsa bırakıp işlerimi halledebiliyorum. Ancak anneanneye bıraktığımda bile gün boyu uyumayıp bir sefer küvet dolu yıkanırken başka bir gün de sitede annemin kucağında araba da gezinirken buldum Nisa’yı. Krizleri bu şekilde oyalarak aşmışlar.
Kafamda memeyi tamamen kesme düşüncesi 15 Aralık idi azaltarak o tarihte tam kesmiş olacaktım.

Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Ve bir anda kesme yöntemini başvurmak zorunda kaldım.
Tiksindirmek ve birşey sürmeye karşıydım. Aklıma elimde görünce uff dediği yarabandı geldi. Ve göğüslerime yarabandı yapıştırdım.
Cuma akşam hissetti sanırım gece yarım saate bir emmiş olabilir.

Ve büyük gün 1 Aralık Cumartesi sabahı bantları yapıştırdım ve sabah 8 doğru kahvaltı etmeye gittik. Gün iyi gidiyordu. 12 ye kadar “meme” aklına gelmedi. Aklına geldiğinde uf oldu çok acıyo istersen bak dedim yarabandını gördü anne uff dedi ve kapattı oyun oynamaya devam etti. Eşimde evde olduğu için oyun hoplama zıplama bol aktiviteli bir gün geçirdik. Gündüz uyumadı. Akşam üzeri yine kriz vurdu ve parka indik.

Sonrada Nisa sevdiği için balık yemeye gittik. Akşamda Nisa’nın en sevdiği arkadaşlarından birini davet ettik eğlenceli akşam devam etti. Nisa’nın aklına meme gelmedi. Misafirlerimiz gittikten sonra Nisa direk anne gel otur ve meme dedi çünkü uykusu gelmişti. Meme uf olmuştu ama dedim. Baktı uf dedi ve yarabandını çıkarmaya çalıştı. Çok acıyo diyip kapattım. Gece video izlerken uyuyakaldı. (22.00 da)
Gece 2.00 de uyandı ve 4.30 a kadar sinirli gergin bir şekilde bağırarak ağladı. Çok zordu. İlk defa bu kadar çok ağladı. Bu nokta çok önemli. Kararlı olmak. Eşimle gözgöze gelip durduk. Birimiz emzirme lafı etsek emziricektim bunu ikimizde biliyorduk sustuk ve Nisayı sakinleştrmeye çalıştık. 4.30 gibi babasının kucağında ev içerisinde gezerek uykuya daldı.

2. gün

Destek ekibimiz sağlamdı. Nisa’nın anneannesi ve halası geldi. Ev kalabalık Nisa ile herkes oynuyor ve aklına “meme” gelmiyordu.
Pazar günü de gündüz uykusu uyumadı Nisa. Akşam 7 gibi altını değiştirirken “anne meme” dedi meme uf oldu kızım dedim. Okşadım ve uyudu.

Zamansız ve kötü bir uykuydu. Ama yorgunluktan yürüyemiyo sürekli düşüyordu. Tabi ki gece yine uyandı. 12 de sebesiz ağlamalar devam etti bu sefer beni istemiyordu. Babasıyla oyun video ev içerisnde gezdirme derken 3 te uykuya anca dalmıştı.

3.gün

Nisa artık kabullenmişti. Tek sıkıntımız uyku idi. Çünkü uykuya dalamıyordu. Gündüz hiç memeyi aramadı. Akşamda kuzenime gittik çocuklarıyla oynadı hopladı zıpladı enerjisini attı ve gece eve dönerken arabada uykuya daldı. (22.30) Yine derin bir oh çektik. Sorun gecelerimizdi.Ve yine gece 2 de kalktı. Bu sefer ağlamadı. Uykuya dalamadığı için huzursuzdu ve bisüre sonra da uykusu açılınca oyun oynamaya başladı.Ve sabaha karşı 5.30 da geri uyudu.4.gün

Sabah uyanıp kendisi beni mutfağa götürdü ve yemek istedi. (9 da uyandı.) Kahvaltı sonrası oyun oynadık. Bi ara mayıştığını hissettim ve kucağıma alıp evde gezmeye başladım. Saat 11.30 ve Nisa tekrar uyudu. Memeyi kestikten sonra ilk gündüz uykusu oldu bu. 3 saat uyudu. Vee uyanınca “meme” istemedi.


Yemeklerini düzgün yedi. Gece uykusuna baby shusher sayesinde daha rahat geçti. Ama gece uyanmalarımız yine devam etti. Gece 4 te yine ağlayarak uyanan bir Nisa. Video evde gezmeler yine devam etti en son saat 5 te pilav istedi Nisa 🙈 sonrasında bütün odalara tek tek el sallayıp aa kimse yok herkes uyumuş bizde uyusak artık diyip bu kısım biraz ağlamalı da olda 5.30 da yeniden uykuya daldı.

 

5.gün

Nisa artık aç uyanıyor. Ve uyandığı gibi beni mutfağa götürüp mama sandalyesine oturuyor. Bu değişim benim açımdan güzeldi.
Gün içerisinda bikaç kez meme dedi dokundu.
O da nerden çıktı diyip güldüm şakalaştım. Memede ki süt bitti kızım bardağa koyup içicez artık dedim. Sana süt vereyim mi dedim ı ıhh dedi🙈 öğle uykusu uyumadı ama akşam üzeri 6.30 gibi koltukta sızdı. Neyseki kısa sürdü. 8 de uyandı.
Akşam yemeği oyun falan derken gece uykusunda shuser sayesinde 11.30 da geçti.
Veee mucize sabah 8 de uyandı.
Eşim de ben de inanamadık. 2 senedir uyuduğum en uzun uykuydu.
Başardım sonunda. 💪🏻

 

Bundan sonraki hayatımızda neler mi değişti ?

-Nisa artık meme emmek istemiyor.
-Aklına meme gelince gelip beni öpüp gidiyor.
-Ara ara göğsüme dokunmak istiyor.
-Yemeklerini gayet güzel yiyor.
-Acıkınca doğru mutfağa mama sandalyesine gidiyor.
-Belki bana öyle geliyor bilmiyorum ama Nisa biranda büyüdü sanki.
-Tabi ki herşey bu kadar mükemmel değil. Bu zamana kadar mükemmel uyku uyuyan bebeğim artık uyku sorunu olan bir çocuğa dönüştü. Kısaca özetleyecek olur isem; uyku saatleri darmaduman oldu. Gece 12 gibi uyuyor sabah 10 da kalkıyor. Evet kesintisiz gece uykusunu öğrendi bu güzel birşey ancak gündüzleri geç uyandığı için öğle uykusuna geç dalıyor. Öğle uykusunu da sevdiği için (3 saat uyuyor gündüzleri) geç kalkıyor ve gece uykusu geç saate kalıyor. Bu kısmı hala düzene sokamadım. Başardığımda nasıl yaptığımı da yazıcam merak etmeyin 🙂

Memeden kesme ile ilgili önemli birkaç not:

-Öncelikle kendinizi bu sürece psikolojik olarak hazır hissetmiyorsanız memeden kesme sürecine girmeyin.
-Herkesten duyduğunuz o cümle aslında işin özü “kararlı olmak çok önemli.”
-Bebeğiniz ile bu süreçte inatlaşmayın.
-Bebeğinizi emzirmiyorsunuz diye kendinizden uzaklaştırmayın sık sık sarılın sizi koklamasına izin verin.

 

Sevgiler,

Hazal Demir