Bebeklere Pasaport Çıkartma 👶🏼

 

Hazır tatil mevsimi gelmişken geçen yıl Rayan’ın ilk tatili için çıkarttığımız pasaporttan bahsetmek istedim. 

Pasaport çıkarmak için önce, il emniyet müdürlüğü pasaport şube müdürlükleri veya pasaport müracaat merkezi bulunan ilçe emniyet müdürlüklerine gitmeden önce internetten başvuru formu doldurup randevu almanız gerekiyor. Randevusuz işlemde yapılıyormuş ama biz garanti olması için önce randevu aldık.

Daha sonra da bebeğinizin biyometrik fotoğrafını çektirmeniz gerekiyor. İşin en eğlenceli kısmı o 🙂 Rayan ilk fotoğrafını çektirdiğinde 3,5 aylıktı okadar güldü ki ağzının en kapalı oldugu fotoğrafı bulmakta epey zorlandık 🙂 

Sonraki adımda bankaya harç ve defter bedeli ödemek. İlk defa çıkaracağı için defter bedeli de ödüyorsunuz. Ödemeyi her bankaya yapabiliyorsunuz. Bebeğinize en fazla 5 yıllık pasaport çıkartabilirsiniz. Fotoğrafta çok küçük olduğu için biz 3 yıllık çıkartmayı tercih ettik.

Eğer başvuruya anne, baba ve bebek olarak gitmeyecekseniz noterden muvafakat belgesi almanız gerekiyor. Ben eşimle beraber gittiğim için gerek kalmadı. Özellikle anne baba ayrı olması durumunda eşlerin mutlaka bu belgeyi almaları gerekiyormuş.

Son olarak randevu saatinden 15 dk önce gider ve bebeğinizin kimliğiyle birlikte belgelerinizi teslim ederseniz bebeğinizin pasaportu bir hafta içinde adresinize teslim olur 🙂 

Şimdiden iyi tatiller diliyorum 😎☀

Not: 2 Nisan 2018 itibariyle pasaport çıkarma işlemleri, nüfus müdürlüklerinde yapılmaktadır.