Bebekle Hayat Gerçekleri – Emzik Kullanımı

Bu yazıyı bir uzman olarak değil anne olarak yazıyorum öncelikle bunu belirterek başlamak istiyorum yazıma. Annelik serüvenimde bende her anne gibi çok okuyan ama günün sonunda okuduklarının bir kısmını iç güdüleriyle bir araya getirip harmanlayarak uygulayan bir anne oldum.

Emzik kullanma fikrine hiç bir zaman karşı olmadım. Emzik seçimi yaparken okuduğum ve diğer önerileride dikkate alarak Philips Avent Soothie emzik kullanmaya karar verdim. (ama tabi ki ya onu sevmezse diye damaklı birkaç marka modeli de aldım lazım olursa diye)

Sadece emzik ne için ve ne zaman kullanacağıma dair karar verdim. Benim için emzik uyku nesnesi bi nevi (yeni moda tabiriyle uyku arkadaşı) olacaktı. Susturucu nitelikte kullanmayacaktım. Her istediğinde vermeyecektim. Sürekli ağzında emzik ile dolaşan bir kızım olsun istemiyordum.

Taleplerim ve emzikten beklentim netti. Ama bakalım uygulamaya geçince herşey istediğim gibi olacak mıydı?

13.01.2017 -09.05 ve kızım gözlerini dünyaya açtı. Aradan bi zaman geçtikten sonra emzirmek için Nisa’yı getirdiler şükürler olsun ki sütüm vardı ve yine şükürler olsun Nisa memeyi aldı ve emdi.

Evet herşey normal gidiyordu Nisa henüz ağlamıyordu her yenidoğan gibi ara ara kıkırdanıyordu. 2 saatte bir emzirme rutinimiz devam ettikten sonra akşam üzeri çantamda emzik vardı onu verirmisiniz dedim annemlere be emziği Nisa’ya verdim. yine buraya kocaman bir şükürler olsun ki ilk denediğim emziği ilk andan itibaren aldı ve uykuya daldı. 

Nisa uyuyunca hemen emziği çıkardım. Bu sırada odaya giren hemşireler kızdı. İlk 1 hafta emzik kullanımını önermiyoruz. Doktorumuz görse size çok kızar dedi. (ama yine hem uzmanların yazıları bir yandan da anne deneyimleri diyince sonradan emziğe alıştırmak zor çoğu alışmıyor cümlesi çınlıyordu kulağımda) teşekkür ederim ama siz şuan varsınız yarın çıkıp eve gidince bebeğime ben bakacağım ve ben emzik kullanmak istiyorum diyiverdim bianda.

Hastane süreci bitti. Eve döndük. Ve kendime emzikle ilgili verdiğim tüm sözler tuttum. En bunaldığım (kabul edin anneler bazen bunalıyoruz hiç offlamayın) emzik tıkmadım ağzına. Hep uyku öncesi emzik verdim ve uyuduktan sonra kaldırdım emziği. Gün içersinde de vermedim. Bu sayede Nisa emzik bağımlısı olmadı hiç bir zaman onu sadece bir geçiş nesnesi olarak kullandı.

Nisa 7 aylıkken geçen yaz tatile gittik. O da ne Nisa’nın emziği kayboldu. Hem de yedek olarak yanıma aldığım emzikte kayboldu. Ve ben bu anı fırsata cevirmeye karar verdim. Tatil farklı ortam,deniz-kum-güneş derken Nisa emziği unuttu ve bu sayede tatilden emziği bırakmış bir şekilde döndük. 

Burda kilit nokta şu bence Nisa aslında aklı emziğe çok ermeden emziği bırakmış oldu. Tabi ki her anne benim gibi şanslı olmayabilir. Emzik bıraktırmanın ne kadar zor olduğunu bizzat kendimden biliyorum 🙈 emzik değil ama ilkokula basladıgımda hala sütümü biberondan içiyordum. Büyüyünce alışkanlıklardan vazgeçirmek çok zor.

Bu posttan size önereceğim 3 şey şu;

1-Emzik kullanım zamanına siz karar verin bebeğiniz değil.

2-Emziğe alıştırmak istiyorsanız mutlaka hastanede verin. Sonrasında alıstırmak gercekten cok zor.

3-Eğer yapabilirseniz bebeğiniz çok da bilinçlenmeden emziği bıraktırın.

Sevgiler🎈

p.s: Nisa’nın aslında emziği kaybolmamış.Hatıralara önem veren biriyim bu nedenle Nisaı’nın emzik zincirini hep saklayacaktım. Kaybolunca çok üzüldüm ve sanki hiç kaybolmamış gibi aynı zincirden 1 tane daha yaptırdım saklamak için. Sonrasında ne mi oldu kaybettiğimi sandığım emziği buldum 🙈 Evet aynı emzik zincirinden bizde şuan 2 tane var ve Nisa artık emzik emmiyor😂 bu da değişik bi hatıra oldu Nisa’ya anlatmalık😝