Kundak Yapmalı mıyım?

Bebişlere hadi kundağa 👼🏻
Kundaklama bebeği müslin bezine,battaniyeye ya da hazır kundağa sarmadır.
Kundaklama bebeğin uyku sırasında kollarını oynatarak kendini uyandırmamasını ve kendisni anne karnında hissederek rahat uyumasını sağlar.Çok eskiden gelen kundaklama günümüzde hala çoğu anneler tercih etmektedir.Bende Tuğhan’ı bir süre kundaklayarak yatırdım.Kundaklamadığım günlerde ise daha sık uyandığını farkettim. Etraftan bir çok önerilere tabi bu dönemde maruz kalabiliyorsunuz🙈 Sakın sarma bebeğin gelişimini etkiler.Aman yan yatırma kalça çıkığı olur.Neee yüz üstümü yatırıyorsun çocuk boğulur vs vs vs 🙄 Sevgili anne en doğrusunu sen biliyorsun!Ben iç güdülerimle hareket ettim.Yeri geldi yan yatırdım.Yeri geldi düz yatırdım.(aman kafa şekli önemli☺)
Ama belli bir süre kundaktan vazgeçemedim.Ne varsa eskilerde var dedim.Şuan da bu konuda uzmanlar ve araştırmacılar bir kısmı önermekle birlikte bir kısmı hala önermiyor.
Kolik ağrısı çeken bebekleri rahatlattığı daha uzun ve kendini güvende hissederek uyudukları uzmanlar tarafından da söyleniyor.Her zaman dediğimiz gibi en doğrusunu siz bilirsiniz.☺ Bunlar bizim tecrübelerimiz ve önerilerimiz uygulamadan önce doktorunuza lütfen danışın.

Gelelim kundak yaparken dikkat etmemiz gereken notlara:

💤 Kundak yaparken esnek,hafif,hava alabilen kumaşlar tercih edin. Ya da hazır kundakları da kullanabilirsiniz.
💤 Ben yarım kundak hep yaptım.Sadece kollarına eşit ağırlık vererek bağladım.Benim için yeterli oldu.Hem de kalçasına baskı yapmadığım için içimde rahattı.
💤 Kundak yaparken bebeği rahatsız edecek kadar sıkmadan yaptığınıza emin olun.
💤 Uzmanlar kundağı sadece ilk 3-4 ay için öneriyor.Bebeğiniz dönmeye başladığı zaman kundağı bırakmanız gerekiyor.
💤 Vucut ısısını mevsime göre ayarlamanızı ve belli aralıklarda kontrol etmenizde fayda var.Bebeğinizin vucut ısısının artmamasıniçin.
💤Unutmayın bebekler için oda sıcaklı 16-20 derece arasında olmalı.
💤 Gevşek sarmadığınıza ve bebeğinizin yüzünü kapatmadığını dikkat edin.
💤 Son ve en önemlisi bebeğin kas gelişimi için her uykuda kundaklanmamasını öneriyorlar.Bunu göz önünde bulundurarak her uykuda kundaklamamak önemli.

Bebişlere kesintisiz mışıl mışıl uykular dilerim🙏🏻

Tuğçe Pulluk

Kaynak: Mothercare el broşürü