İnfluenza Virüsü

 

Bu kışın en yaygın virüsü influenza yani halk diliyle domuz gribiymiş..Bende sizler gibi tv de sosyal medyada sıkça duydum ama ta ki başımıza gelinceye kadar bu denli güçlü bir virüs olduğunu tahmin edemiyordum. 

Rayan dogüm gününü çok keyifle aile arasında yaptığımız kutlamayla geçirdi. Arkadaşlarıyla olan kutlamayı haftasonu yapacaktık. Yılbaşı haftası olduğu için geçen hafta okulu tatildi ve çoğunlukla evdeydi. Virüslerin çok yaygın olduğunu duyduğumdan dolayı aslında kendi adıma onu hastalıklardan koruduğumu düşünmüştüm ama hiçte öyle olamamış 🤦🏼‍♀️ Doğum gününün ertesi günü yüksek ateşle uyandığında önce çok anlam veremedim gün içinde normale döner diye düşündüm.. ilaç verdim, bekledik ama düşmedi aksine çok hızlı ilerliyordu. Biranda okadar halsizleşti ki gözünü açıcak enerjisi kalmadı. Burnu akmaya öksürmeye başladı. Yemek yiyemeden yattı; 3,5 saat kadar öğlen uykusu uyudu ve uyanınca o bitkin halinden korkup hemen hastaneye götürdüm. 

Yapılan testlerin ardından domuz gribi olduğu ortaya çıktı. Bu kadar hızlı ilerlemesinin sebebi de buymuş. Doktor hastanede kalmamızın çok daha iyi olacağını ateşin dirençli olduğunu evde panik olabileceğimizi söyledi ve bizde hastanede kalmaya karar verdik.. İyi ki de öyle olmuş tüm müdahalelere rağmen ateşi ilk gece 39 un altına inmedi.. Rayan çok halsizleşmişti insan bebeğini o halde görmeye gerçekten dayanamıyor. 

 

Kolluna açılan damar yoluna bir türlü alışamadığından dolayı  tüm hemşirelere kolunu göstererek ağladı 🙁 Uzun süre kaldığımız için 2. Gün hastanede sıkılmaya başladı, serum nedeniyle rahat hareket edememek onu biraz bunaltmıştı.

Çok şükür ki 2 gece 3 gün kaldıktan sonra taburcu olduk erken müdahale edildiği için çabuk toparladı ilaçları evde devam ediyor.. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan bizde korunmak için ilaç içiyoruz bu virüs okadar yaygın ki eczanelerde ilacı bulmakta epey zorlandık. Ertelemek zorunda kaldığımız doğum gününü de kısmetse iki hafta sonra kutlayacağız. 

Size İnfluenza virüsünden korunmak için doktorlardan aldığım birkaç tavsiyeyi yazıyorum umarım işinize yarar ve hiçbir bebek hasta olmaz❤️

📍Avm gibi kapalı alanlarda çocuğunuzla uzun vakit geçirmemek. Biz Rayan la 1,5 saat bir avm ye girip çıkmıştık sanırım orda kaptı. 

📍 Toplu oyun alanlarında (top havuzu, kum alanı vs) uzun süre oynatmamak. 

📍Hergün açık havada azda olsa vakit geçirmesini sağlamak. 

📍Bol bol el yıkamak 

📍Yüksek ateş ve halsizlik durumlarında hemen doktorunuza başvurmak. 

📍Limon, portakal, mandalina gibi C vitamininden zengin meyveleri bebeğinize sıkça yedirmek.

Sağlıklı günler dilerim 😇