Rota Virüsü

Ben de adını belki de çoğunuzun duyduğu gibi aşı takviminde gördüm.2 dozda yapılması gerekiyordu. Hiç aksatmadan 2 dozunu da zamanında yaptırdık.

Tabi aşıların korumaları %100 değil. Ve bir gece sabaha karşı Nisa uykusundan kusarak uyandı. Peş peşe 3 kere kustu. Tabi bi direk yediği birşeyin dokunmuş olabileceğini düşündük. Kusunca rahatladı ve yeniden uyudu. Sabah kalktığında canı tost ve ayran istedi. Güzel de yedi.Babamız da eve erken geldi o gün Nisa hasta olunca aklı kalmış. Babasını evin kapısında kusarak karşıladı Nisa 🙈 Ve kucakladığımız gibi doğru hastaneye gittik.
Ateşi 38 seviyelerinde idi. Serum takıldı ve hemen enerjisi yerine geldi. Kan testleri temiz ve 5-6 saatlik serum sonrası akşam evimize döndük.
Tedirgin olduğumuz için Nisa’yı odasında değil bizimle yatırdık. Ateşi çıktı biranda 39.5..
Dönüşümlü verdiğim ateş düşürücüler 2 saat fayda ediyor ve yine ateşi yükseliyordu.
Sabah oldu Nisa halsiz ve keyfisizdi. Yataktan kafasını dahi kaldıramadı. Su gibi ishali başladı.
Hayatımda böle bişe görmedim🙈 bez hak getire.. tüm kıyafetleri vücudu yattığı yer bile batıyordu. Apar topar acile götürdük Nisayı. Doktorumuz Nisa’yı beti benzi atmış halsiz bir şekilde görünce bu sefer müşadeye almıyorum sizi dedi ve direk yatırdı bizi hastaneye. Ve test sonuçları çıktı.. Aynı anda Beta, Rota ve idrar yolu enfeksiyonu geçiriyordu.
Öyle ağırdı ki.. Bırakın yemek yemeği, kıpır kıpır koşturan kızım duvarları tutarak yürümeye çalısıyor, yatakta sağdan sola dönerken bile zorlanıyordu.
En kötüsü de Rota idi..
Rota aşısı olmasına rağmen yakalandı ve doktorumuzun söylediğine göre aşısı yapılmamış olsa idi çok daha ağır atlatırdı dedi. Bunun daha ağırı olabilir mi🙈
Düşünmeyi bırakın hayal bile edemiyorum…

Hastanede 3 gece 4 gün geçirdik. Ve çıkacağımız günün gecesi ani bir mide bulantısı ile uykudan kalktım. Hastanede olmamızın avantajı ile apar topar beni de acil servise götürdüler serum takviyesi ile biraz toparlandım ancak ishal 4-5 gün kadar sürebilirmiş 🙈test sonuçları benim de ‘Rota’ olduğumu söylüyor.
Nisa iyileşti çok şükür
Ama şimdi ben hastayım.

Ve işin ironik yanı ben hasta iken Nisa ile anneannesi ve kuzenim ilgilendi ve aynı şikayetler onlarda da başladı. Siz siz olun çocuğunuza el yıkama alışkanlığı kazandırın. Kapalı oyun alanları çok cezbetse de götürmemeye gayret edin🙏🏻
Herkese sağlıklı günler dilerim.

Not: Rota virüsünün malesef bir ilaç tedavisi,antibiyotik vs yok. Probiyotik ve sıvı alımı ile zamanla geçen bir virüs.