Ek Gıdaya Nasıl Başladık?

6 ay tamamlanmış, doktorumuzun talimatları doğrultusunda katı gıdaya hazırız. Heyecanlıyım Anne sütünden başka bir tat bilmiyor nasıl tepki verecek? Ne ile başlamalıyım? Nelere dikkat etmeliyim? 3 gün kuralı ne oluyor? Miktar ne olmalı ? Neyi ne zaman vermeliyim?  

Siz de duydunuz mu bu cümleleri etrafınızdan?  – aman biz 40 günlükken emziğe balı batırıp verirdik 😞 diyen mi ? Yedir her şeyden alışsın diyen mi? Yoksa 2 yaşına kadar tuz yok yemeklerde diyen mi? Kim doğru söylüyor ne yapmam gerekiyor derken ben Duru’nun yeni doğandan itibaren her konuyu rahatlıkla  sorduğum ve her soruya verdiği cevap beni tatmin eden doktoru  Selase hanım dan başkasını pek dinlemedim.  Ek gıdaya başlarken bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken konular var bunlardan biri de 3 gün kuralı.  Şöyle,  ilk verdiğimiz gıdayı 3 gün boyunca vermek bu süre zarfında başka bir gıda vermemek. Örneğin muz verdik aynı gün elma vermiyoruz 3 gün bekliyoruz ki alerjik bir reaksiyonla karşılaşıldığında buna sebep olan besinin hangisi olduğu anlaşılsın.

-1 yaşa kadar verilmemesi gerekenler : İnek sütü, bal , yumurta beyazı

-2 yaşına kadar tuzdan uzak duruyoruz (ben çok az miktarda ekliyorum yemeklerine), bakla ve patlıcan

-Şekerli ve tatlı şeyleri hiç vermediğimden mi bilmem ama 18 aylık şuan ve hiç sevmiyor.

-Biz ek gıdaya tahıl grubu ile başladık. 

  •  İlk hafta akşam öğünü olarak tahıl.( Hipp 5 Tahıllı)
  • 2. Hafta : öğlen öğünü sebze + akşam tahıl
  • 3. Hafta :öğlen sebze püresi+ikindi yoğurt +akşam tahıl  
  • 4.Hafta : araöğün meyve püresi + öğle sebze çorbası + ikindi yoğurt + akşam tahıl ve sonraki haftalarda kahvaltıya  da başladım. 

  • Haşlanmış yumurta pek sevmediği için omlet yapıyorum omleti peynirli, sebzeli yaparak çeşitlendiriyorum.
  • Sebze çorbalarına et suyu da ekledim, evde ilik ve paça suyu tarifine buradan ulaşabilirsiniz
  •  8. Ayda haftada 2 gün sebze pürelerine çift çekilmiş kuzu kıyma da  ekledim
  • 9. Ayda balık vermeye başladım
  • Su vermeyi ihmal etmeyin, Duru pek sevmese de sürekli önünde bırakıyorum ki içsin anne sütünden gerekli suyu sağlayabiliyor olsa da su içme alışkanlığı kazanması bence önemli

Evet,  ek gıda süreci herkes için çok kolay değil, benim amacım hiçbir zaman Duru’nun çok kilo alması olmadı.Son yıllarda ilk 2 yaş dönemindeki beslenme alışkanlığından dolayı ilerde obezite olan o kadar çocuk varken,  kendi için  besin değeri yüksek şekilde beslenmesi ve doğru beslenme alışkanlığı kazanması yeterli benim için. Tabağını sıyırdığına çok şahit olmadık, azda olsa yese yeterli, kaşık reddi yaptığı zamanlar da oldu sadece anne sütü ile biten günler de… Mesela eline ilk simit verip kemirdiği günden beri simit i çok sever, markete gittiğimizde tezgahtaki elmayı ister yada çok seviyor dediğim tarhana çorbasını bir gün artık yemek istemez, ağzından çıkardığı pirinç  bir bakarsın yemeye başlar…

Biz deneriz onlar tercihlerine göre seçim yapar. En zor durumlardan biri de hasta olmaları, diş çıkarma dönemleri… Zorlamayın, ben denedim, inatlaşmam işleri daha da kötü bir hale getirdi:( Sabırlı olun, denemekten yorulmayın, Her bebek farklıdır diyoruz ya hani… Tadını bilmedikleri bir şeyi sevip sevmediklerini anlayamayız onlara da saygı gösterelim…

Bırakın yemek yemeyi kendileri sevsin , bırakın kirletsinler ortalığı, siz sadece seçenekleri çoğaltın, sabredin ve doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Kimine doğru gelir kimine yanlış, ben bu şekilde başladım ek gıda sürecine hem bana mantıklı gelen sebebini bildiğim her şeyi uyguladım. Siz de bol bol okuyun araştırın bebeğiniz için en doğrusuna kendiniz karar verin.

Sağlıklı günler dilerim…

Hilal Dabakoğlu

 

4mom annelerinden Neylin’in yazmış olduğu ek gıda yazısını da okumak isterseniz hemen tık tıkk