4mom Soruyor-Bebeğim Ne Zaman Gece Boyunca Uyuyacak?

Yeni anneler, uykuya hasret anneler başlığı okuyunca heycanlanmış olabilirsinş. İşte bu post sizin içinn😊 Uyku Danışmanı Lesli Maya’ya sizler için sorduk. Bebeğim ne zaman gece boyu uyayacak? Bizler için yazdı.

Ebeveynler olarak hepimiz bu sorunun cevabı merak ediyoruz, öyle değil mi?
Bunun ne yazık ki kesin bir cevabı yok ve bebekten bebeğe göre değişir. Ortalama 6-9. Aylarda bebekler gece boyunca uyumaya başlayabilirler, bu sizin bebeğiniz için daha erken ya da daha geç olabilir.
Bir bebeğin gece boyunca uyuması birden çok faktöre bağlıdır.
Bunlardan bazıları;

• Bebeğinizin kilosu
• Bebeğinizin fiziksel ve duygusal gelişimi
• Prematüre olup/ olmaması
• 24 saat içerisindeki süt ve katı gıda beslenmesi
• Günlük uyku düzeni
• Günlük aktivitesi , ne kadar güneş ışığı ile iç içe olduğu
• Bebeğin sahip olduğu pozitif ve negatif uyku bağlantıları
• Uyku ortamı
• Uyku rutinleri
• Bebeğin kendini sakinleştirmesine fırsat verilmesi  vs

Özellikle yenidoğan dönemi bittikten sonra, bebeğinizi memede, kucakta, sallayarak, pusette, salıncakta veya  herhangi başka bir  destekle uyutuyorsanız, gündüz ya da gece yaşayacağı kısmı uyanmalarda, bebeğiniz uykuya geri dönebilmek için sizden yine ilk uykuya dalış anındaki desteği vermenizi bekleyecektir.
Dolayısıyla, yukarıdaki saydığım uykuyu etkileyen faktörler ve destekli uykular, hepsi birlikte, bebeğinizin gece boyunca kesintisiz uyumasını etkileyecektir.
Peki, nelere dikkat edebilirsiniz?  İşte size birkaç ipucu:
İlk  olarak,  tüm yukarıdaki etkenlere dikkat ederek, bebeğinizin kendini sakinleştirmeye başlamasına fırsat verip, onu bu konuda desteklemeye başlayabilirsiniz.
·         Gün içerisinde, iyi bir uyku, beslenme ve aktivite düzeniniz varsa, bu bebeğinizin bir sonraki adımda neyle karşılaşacağını anlayabilmesine ve sakinleşmesine yardımcı olacaktır.
·         Gündüz uyku rutinlerinin, uyku saati ve sürelerinin bebeğinizin ayına uygun şekilde olması önemlidir. Eğer bebeğiniz gün içerisinde alması gereken uykuyu alamazsa, bu onun fazlaca yorulmasına sebep olur, bu da  hem uykuya geçişini hem de uykuda kalışını zorlaştırır.  Uyku, uykunun mayasıdır, unutmayın. Gündüzleri iyi dinlenen bebekler, geceleri de daha iyi geçireceklerdir.
·         Müzik, beyaz gürültü, uyku arkadaşı, uyku tulumu gibi, uyku ile bağdaştırabilecekleri pozitif bağlantılar kuran bebekler daha kolay sakinleşebilirler.
·         Uyku rutinlerine başlamadan önce, hareketli aktivitelerden, sakin aktivitelere geçmeniz, bebeğinizi uykuya hazırlayacaktır.
·         Sağlıklı bir uyku ortamı ( odada dikkat dağıtıcı nesnelerin olmaması, oda sıcaklığı, odanın karanlık seviyesi, odadaki ses vs ) sağlıklı uykuların olmazsa olmazlarındandır.

Eğer bebeğiniz, hala gece boyunca kesintsiz uyumuyorsa, kendinizi bu konuda başka bebeklerle kıyaslama yaparak kötü hissetmeyin. Her bebek ve aile özeldir, çözüm herkes için farklıdır, unutmayın.

Sevgilerimle,
Lesli Maya
Hamile ve 0-5 yaş uyku danışmanı
www. tatliuykusirlari.com