4mom Soruyor-Ek Gıda (Tamamlayıcı Beslenme)

Eski adı ile ek gıdalar yeni adı ile tamamlayıcı besinler, anne sütü veya formül süt ile beslenen bebeklerimize yavaş yavaş başladığımız öğünlerdir. Tamamlayıcı beslenmeye geçerken sizin olduğunuz kadar bebeğinizin de hazır olması gerekir. Bebeğin anne sütü dışındaki katı gıdaları alabilmesi için oturabiliyor ve çiğneyebiliyor olması şarttır.Bunun için önerilen ideal tarih altı aydır .

Tamamlayıcı gıdalara geçerken yer ,saat ve yenilecek gıdayı biz belirleriz fakat yenilecek miktarı mutlaka bebek belirlemelidir. Her gün aynı saatte ve mutlaka mama sandalyesinde oturtarak yemeye başlamak gerekir. İlk günlerde birkaç kaşık deneme yeterlidir. Bebeğin yeni aldığı bir gıdaya verdiği değişik yüz tepkisi çoğu zaman beğenmeme değil değişik bir şeyin verdiği şaşkınlıktır.Ona zaman tanır ve deneyimlemesine izin verirsek günler içinde alacağın miktar artacaktır .Sabırsız davranıp çok hızlı ve bol miktarda  beslemek için bebeği zorlarsak ilk günlerde hevesle ağzını açan bebek ilerleyen günlerde birinci lokmadan sonra bize ağzını sımsıkı kapatabilir.

Çocuk eğitiminde en önemli kural çocuğu olaya katarak aktif hale getirmektir.Biz karşısında hazırladığımız gıdayı ona sunarken önünde kendi oyalanabileceği az miktarda gıda olmasında her zaman fayda vardır.Eğer önündeki gıdayla oyalanırsa yemek eylemi keyifli geçer ve bebek başka arayışlar içine girmez. Bebekler dokunma, koklama ve tatma duygularını bir arada kullanırlarsa daha iştahlı olurlar ve deneme istekleri daha çok artar. Bu nedenle bebeklerin ellerini kullanarak yeme istekleri desteklenmelidir.

Tamamlayıcı beslenmeye geçme dönemi alerjik gıdaların saptanması açısından da çok değerli bir dönemdir. Bebeğimize yeni başladığımız bir gıdayı 3-4 gün verip tepkilerini gözlemlemeliyiz.Yüzünde ani gelişen kızarıklık kabarma veya yemeğin hemen sonrasında kusma ve ishal gibi tepkiler gıda alerjisi olabileceğini gösterir. Bazı gıda alerjileri ise 2-3 gün sonra kaka da mukus ve kan şeklinde kendini gösterebilir.Çok hızlı eklenen yeni gıdalar  bu tür ayrıntıları yakalamamızı engeller. Unutulmamalıdır ki adı tamamlayıcı beslenme olan yeni gıdalara geçiş dönemi 2-3 ay sürebilir.Bebeğimizle beraber sabırla adım adım ilerlemek ilerde yaşayabileceğimiz pek çok problemi engeller. Bebeğimize yeni gıdaları eklerken sağlıklı büyümesinin devamı için  anne sütü veya formül sütle beslenmesi desteklenmelidir.