4mom Soruyor-Hamilelikte Yoga ve Doğuma Etkileri Nelerdir?

Hamilelik dönemimde İstanbul Doğum Akademisindeki derslerine katıldığım Yoga Eğitmeni Gönenç Sılay ile Hamilelik döneminde yapılan yoga hakkında konuştuk. Bizler için merak edilenleri cevapladı.
“Hamilelik döneminde bebek büyüyüp gelişirken, anne de değişip dönüşür. Kadınlığın üretkenliğinin kutsandığı bu özel dönemde düzenli hamile yogası pratiği bedeni rahatlatır, zihni sakinleştirir, ruhu özgürleştirir.
 1. Temel yoga duruşları ve nefes teknikleri annenin değişimin akışına kendini güvenli bir şekilde bırakabilmesine yardımcı olur. Annenin bedeni rahatladığı zaman, zihni de yumuşamaya başlar. Tepkisel davranışları azalır.
 2. Nefes farkındalığı An’da kalmasına yardımcı olur, bu sayede aslında geçmiş ve geleceğe ait olan kaygılar, endişeler ve korkular yok olur.
 3. Özel nefes ve meditasyon çalışmaları uyku sorunlarının, hamileliğe dair endişelerin, leğen kemiği bölgesinde oluşabilecek sızının giderilmesine yardımcı olur.
 4. Hamilelik döneminde hareketi daha da kısıtlanan omurga her yöne doğru hareket eder. Esnek; güçlü; sağlıklı omurga anne adayının hamilelik dönemini daha sağlıklı; ağrılardan özgür geçirmesine yardımcı olur.
 5. Esneyen ve güçlenen bedende nefes özgürce akarken; nefes kapasitesi artar. Böylece bebek daha fazla kan ve oksijenle beslenir; derinleşen nefesin açtığı alanın içine konforlu bir şekilde yerleşir.
 6. Kaslardaki gerginlik azalır, kemikler güçlenir. Organlar daha sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirir.
 7. Anne adayı hareket etme gücünü ve hareketlerin neden olduğu hisleri farketme cesaretini kazanır.
 8. Anne adayı, kendine hediye ettiği bu zamanda kendi iç sesini ve bebeğini dinlemeyi öğrenir. Modern hayat koşturmacası içerisindeki bu dingin sığınak onu sakinleştirir; bedeni, zihni ve ruhunun bütünleşmesine yardımcı olur.
Hamile Yogasının Doğuma Faydaları
 1. Yoga pozları aracılığıyla nefes ve beden uyumlanır; böylelikle anne adayı doğumda da nefesini kullanarak bedenini bilinçli olarak rahatlatabilir. Doğum kolaylaşır.
 2. Düzenli yoga pratiği; hamilelik dönemi boyunca pelvisi güçlendirir ve esnetir. Güçlü ama aynı zamanda esnek bir pelvis doğal doğumu kolaylaştırır; epizyotomi olasılığını azaltır.
 3. Hamile yogası; nefes ve meditasyon çalışmaları bedende alan açarken anne adayının zihnini ve ruhunu da güçlendirerek doğum sürecinde oluşabilecek yoğun hislere dayanma kapasitesini de artırır.
 4. Düzenli yapılan hamile yogası; doğum sonrasında da annenin fiziksel ve zihinsel anlamda daha kolay toparlanmasına olanak sağlar. “