4mom Soruyor-Sezeryan Sonrası Vajinal Doğum Yapılabilir mi?

Bu haft Uzman Görüş köşemizde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Dilek Öcal’a sorduk ve bizler için yanıtladı.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) bu günlerde en sık merak edilen ve konuşulan konulardan birisi.

Son yıllarda ülkemizdeki sezaryen oranlarını düşürmeye yönelik olarak Sağlık Bakanlığı vajinal doğumu teşvik etmektedir. Anne adayları da eskisinden daha fazla vajinal doğum yapmak istemektedirler. Böyle bir kamuoyu oluşunca da daha önce sezaryen ile doğum yapmış olan anne adaylarının da haklı olarak vajinal doğum yapma arzuları artmaktadır.

Pekiiii

Soru şu; sezaryen sonrası normal doğum yapılabilir mi?

Cevap; elbette yapılabilir. Ancak bazı konuları iyi bilmek kaydıyla.

Çünkü günümüzde artık neredeyse doktor seçimleri, sosyal medya aracılığı ile yapılan paylaşımlara ve takipçi sayılarına göre yapılmaktadır. SSVD gibi çok iyi bilinmesi gereken  hayati bir konu popülerliği nedeniyle maalesef ucuz pazarlama yöntemlerine malzeme olmakta ve anne adaylarını can evinden vurmaktadır.

SSVD’nin olası riskleri anne ve bebeğin hayatını tehdit edecek, ölümle sonuçlanabilecek seviyededir. Daha önceki sezaryen kesisinin  iyileşmiş nedbe dokusu  rahim kasılmaları sonucu yırtılabilir. Aynı anda bu kesiğin çok yakınındaki rahime ve bebeğe kan ulaştıran büyük damarlar da yırtılabilir. Anne adayı saniyeler inde kan kaybı ve şoka girmetehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu esnada rahimdeki açılmış olan kesi yerinden bebek karın boşluğuna çıkabilir. Annedeki kanama ve şok durumuyla birlikte bebeğin de kalp atışları düşer ve bebekte de hayati tehlike oluşur. Bu durumda müdahale şansı ancak dakikalarla sınırlıdır. Herşey yolunda gittiğinde hiç kimse durumu sorgulamaz ama işler yolunda gitmediğinde  sorgulamak için artık çok geç olabilir.

Bu nedenle SSVD hakkında bilinmesi gereken çok önemli bilgiler şunlardır:

*SSVD her hastaya uygun değildir.

*SSVD hakkında garanti verilmez.

*SSVD riskleri konusunda anne adayı bilgilendirilmeli ve onayı alınmalıdır.

*SSVD öncesinde hasta çok iyi değerlendirilmelidir.

*SSVD tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Anestezi, Erişkin Yoğun Bakım, Bebek Yoğun Bakım Üniteleri, Kan Merkezi ve diğer Cerrahi Ekip acil durumlar için hazır olmalıdır.)

*SSVD doktor ve tecrübeli bir ebe yardımıyla takip edilmelidir.

*SSVD yapılabilmesi için daha önce rahime yapılan kesinin  alt segment transvers kesi olması gerekir.

*SSVD yapma olasılığı daha önce hem vajinal doğum hem de sezaryenle doğum yapmış anne adaylarında daha yüksektir.

*SSVD yapılabilmesi için rahimde daha önceki sezaryen kesisi dışında başka bir kesi yada anormallik olmamalıdır.

*SSVD planlanan hastada başlangıçta sezaryen yapmayı gerektirecek bir durum olmamalıdır. Örneğin bebeğin eşinin aşağıda olması, makat geliş, yan geliş, çoğul gebelik, daha önce rahim yırtılması durumları gibi.

*SSVD planlanan hastada daha önce sezaryen olmasına neden olan aynı durumu olmamalıdır. Örneğin; daha önce çatı darlığı nedeniyle sezaryen olan anne adayının çatısı genişlemez. İlk doğumunda iri bebek nedeniyle sezaryen olunmuşsa bu gebeliğinde de iri bebek söz konusuysa sonuçdeğişmeyecektir.

*SSVD takiplerinde mümkün olduğunca suni sancı kullanılmamalıdır.

*SSVD takiplerinde bebek kalp atışı, ve kasılmaların takip edildiği aralıksız nst yapılmalı , anne adayının tansiyon venabız takipleri sık aralıklarla izlenmelidir.

*Acil durumlar için her an hazır olunmalıdır.

Op.Dr. Dilek Öcal

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Cinsel Terapist

www.drdilekocal.com

instagram: drdilekocal

tel: 0216 442 25 53