4mom Soruyor-Uyku Arkadaşı Nedir?

Uyku Danışmanı – Sinem Gerger Akınal’a sorduk. Bizler için cevapladı. Destekler için çok teşekkür ederiz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de ilkokul çağına gelmiş çocukların anne ve/veya baba ile aynı yatağı paylaşma oranı yadsınamayacak kadar fazla. Anne baba ile aynı yatakta uyuyan çocukların duygusal açıdan yaşıtlarından geride olabilme ihtimali üzerinde oldukça fazla duruyor. Çocukların büyüme ve gelişme sürecinde yeni beceriler kazanması, bağımsız biçimde kendi başlarına bir şeyleri başarması, onların ruhsal ve duygusal anlamdaki gelişimleri için oldukça önemli. Sağlıklı ruhsal gelişimi olan çocuklar kendileri ile ilgili olumlu algılara sahip, başkalarını anlayabilen ve sağlıklı iletişim kurabilen, duygularının farkında olan ve onları yönetebilen, sorun çözme ve sorunlarla baş etme becerileri olan iyi bireyler olur. Çocukların kendi yataklarında rahat yatabilmeleri için uyku arkadaşı edindirmeleri oldukça önemlidir.

Uyku arkadaşı sesi, ışığı olmayan basit bir oyuncaktır. Bu oyuncağı bebeklerin ağızlarına sokma ihtimali yüksek olduğu için organik tercih edilmelidir. Bir tavşan, ayıcık, yada bebek olabilir. Çok büyük yada küçük olmamalıdır. Bebeğinizin boyuna uygun sarılıp uyuyabileceği ebatta olması uygundur. Ayrıca kopan parçaları bulunmamalıdır. Önemli olan bebekler için yatakta tehlike yaratmamasıdır.

Peki uyku arkadaşı ne işe yarar ve ne zaman edinilmelidir? Uyku arkadaşı bebeğinizin daha güvenle uyumasını sağlar. Bir nevi güven simgesidir. 4. Ay itibariyle edindirmeye başlayabilirsiniz. Bu dönemde özellikle bebeğinizin kendi alabileceği yüzünü örtmeyen, ağır ve çok büyük olmayan oyuncaklar tercih edilebilir. Bebekler uyku arkadaşına hemen alışmazlar zaman alır. Uyku arkadaşı oyuncağının yataktan hiç çıkmaması ve normalde oynanmaması gerekir. Böylelikle o oyuncağı bebek uykuyla ilişkilendirir ve görünce uyuyacağını anlar. Başka yerlerde uyurken de (araba, puset, başka bir ev) sizin için kurtarıcıdır. Uyku mesajını hızlı bir şekilde vermiş olursunuz ve evden bir oyuncağını görmek bebeğin uyuyacağı ortamda daha gücen duymasını sağlayacaktır.

Bazı çocukların uyku arkadaşı; emzik, battaniye, mendil, yastık olabilir. Eğer bunlardan biriyle rahatlıkla uyuyorsa illa da bir oyuncak edindirilmede ısrarcı olmaya gerek yoktur. Unutmayalım ki önemli olan bebeğin rahatlatan bir nesneyle uykuya dalmasıdır.

Annelerin bazıları uyku arkadaşının alışkanlık olmasından ve bebeğin ayrılmamasından korkup edindirmek istemezler. Ama bu düşünce oldukça yanlıştır. Çocuğunuzun sürekli elinden düşürmediği 7*24 onunla olan bir oyuncak edindirmenizi istemiyoruz. Sadece uyku saatinde bebeğinizle olan ve uyandıktan sonra yatakta kalacağı için bağımlılık oluşturmamaktadır. Hatta bebeğinizin büyümesiyle beraber uyku arkadaşı tercihini bazen ona bırakmakta fayda vardır.

Son olarak sevgili anneler bebeğiniz size bağımlıysa uyku arkadaşına hiç ilgi duymayacaktır. Eğer emerken uyuyorsa onun uyku arkadaşı memenizdir. Hele sizinle uyuyorsa uyku arkadaşı siz olmuşsunuz demektir.